You are here

Sałaty lodowe i masłowe – nowości 2019

Warzywa
25.06.2019

Sałaty lodowe i masłowe – nowości 2019

Sałaty masłowe i kruche to cieszące się niesłabnącą popularnością warzywa liściaste. Uprawiane są w gruncie jaki i w tunelach czy płaskich przykryciach. Asortyment odmian tego typu ciągle rośnie z uwagi na duży popyt oraz rosnące wymagania klientów oraz producentów. W tym roku firma Syngenta przygotowała w tym segmencie kilka nowości.

Sałaty lodowe – trend wzrostowy

Sałaty lodowe stały się z jedną z upraw gdzie Syngenta stale intensywnie rozwija ich program hodowlany, przez co ma ona do zaoferowania coraz więcej nowych odmian. Sałaty lodowe to warzywo, które łączy wartość typowej sałaty liściowej z możliwością krótkotrwałego jej przechowywania. To znacznie zwiększa możliwości transportu czy też okresu podaży tego warzywa – przypomina Władysław Tokarczyk z Syngenta.

Dobra trwałość hodowlana jest jedną z cech determinujących przydatność odmiany, podobnie jak odporność na mączniaka rzekomego, zagniwianie główek od spodu czy tolerancja na tipburn wewnętrzny i zewnętrzny. Tym właśnie charakteryzuje się odmiana Ice Wave, którą można uprawiać przez cały sezon wegetacyjny. To odmiana wyróżniająca się dobrą zdrowotnością dająca możliwość uzyskania bardzo dobrych efektów produkcyjnych w przeciągu całego okresu wegetacji – podkreśla Władysław Tokarczyk

 

Sałaty lodowe i masłowe – Sałata Ice Cirle
Sałata Ice Cirle

Sałaty lodowe i masłowe – Sałata Ice Wave
Sałata Ice Wave

Warto także wspomnieć tutaj o innej, wartej uwagi producentów odmianie sałaty lodowej Ice Cicrle idealnej do uprawy wiosną i jesienią. To odmiana tworząca zwarte dobrze prezentujące się główki, odporna na tipburn wewnętrzny i zewnętrzny. To szybko rosnąca odmian, pozwalająca w krótkim czasie uzyskać doskonały efekt produkcyjny – mówi Władysław Tokarczyk. Podkreśla przy tym, że uzyskuje ona bardzo dobre oceny i opinie od tych, którzy zdecydowali się już na jej uprawę w swoich gospodarstwach.

Sałaty masłowe – wciąż popularne

Sałaty masłowe to ciągle popularny kierunek gospodarstw specjalizujących się w produkcji sałat, dlatego Syngenta wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich klientów proponuje 2 nowe odmiany. Są nimi Aurelian i Orelian. Z perspektywy producenta, obie odmiany zapewniają ciąg dostaw przez cały sezon, ponieważ pierwsza z nich - Aurelian polecana jest w hodowli wiosennej i jesiennej, zaś Orelian polecany jest do produkcji letniej i zapewni bardzo dobrej jakości główki. Nie jest ona tylko jasnego, miłego dla oka koloru, ale jest także odmianą bardzo dobrej trwałości polowej, co pozwoli utrzymać wysoką wartość handlową przy opóźnionym zbiorze. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obie kreacje są odporne na mączniaka rzekomego.

Sałaty lodowe i masłowe – Sałata Aurelian Sałata odmiany Aurelian

Sałaty lodowe i masłowe – Sałata odmiany OrelianSałata odmiany Orelian

Sałaty lodowe i masłowe – Sałata AurelianSałata Aurelian

Sałaty lodowe i masłowe – Sałata OrelianSałata Orelian