You are here

Onion Leader 2019 - cebula na start

Warzywa
11.06.2019

Cebula należy do warzyw, których rozwój i wzrost jest ściśle związany z długością dnia i ilością światła padającego na roślinę. Z tych 2 prostych przyczyn ważne jest przestrzeganie terminów siewu, jak również zapewnienie takich warunków by wschody były szybkie i równomierne. Jak praktyka pokazuje, każdy sezon charakteryzuje się zmiennymi warunkami pogodowymi, przez co wymaga innych rozwiązań produkcyjnych i uprawowych. Dotyczy to stosowania środków ochrony roślin, nawozów czy zastosowania zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego właśnie wsparcie doradców w uprawie cebuli okazuje się cenne i potrzebne.

Serwis doradczy Onion Lider prowadzony przez firmę Syngenta pomaga pokonywać coroczne trudności w uprawie cebuli. Mamy bardzo dobre i niezawodne odmiany cebuli, jak Medaillon F1, Progression F1, Vision F1, Wellington F1, Motion F1 i Action F1 oraz dwie odmiany w typie hiszpańskim Bratko F1 i Banko. Wraz z nimi oferujemy producentom pełne wsparcie w zakresie technologii uprawy – mówi Tomasz Górski, dyrektor działu nasion warzyw w firmie Syngenta. Onion Leader już na przestrzeni kilku lat funkcjonowania stał się rozpoznawalną i cenioną pomocą dla producentów, którzy swoją produkcję opierają właśnie na tej hodowli. Mogą oni liczyć nie tylko na konsultacje telefoniczne czy mailowe, ale często także lustrują plantację na miejscu identyfikując problemy, wykrywając szkodniki i dopasowująć odpowiedni plan ochrony przed chwastami.Tu dobrym rozwiązaniem jest np. użycie po wschodach cebuli herbicydu Boxer 800 EC, który znakomicie zwalcza szerokie spektrum wschodzących chwastów, wykazując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa dla młodych roślin cebuli.

Onion LEader 2019 - cebula na start - plantacja cebuli odmiany Medaillon w Bąbolinie
Plantacja cebuli odmiany Medaillon w Bąbolinie

Bezpośrednie wsparcie producentów procentuje tym co jest najbardziej pożądane – wysokimi plonami i jakością końcowego plonu. Sezon 2018 był tego świetnym przykładem, który już na samym początku obfitował w anomalie pogodowe. Kwiecień był czasem wyjątkowo suchym i ciepłym jak na tę porę roku. Radą na taką sytuację były niestereotypowe działania.

W ciągu sezonu mamy stały kontakt z wieloma producentami, często jesteśmy na ich polach, lustrujemy plantacje i staramy się dobrać najlepsze rozwiązania, by zapewnić stabilny wzrost roślin i nie dopuścić do rozwoju chorób czy gradacji szkodników – mówi Władysław Tokarczyk, koordynator programu Onion Leader. Wizyta doradców na polach produkcyjnych pozwala na efektywniejsze radzenie się sobie z problemami hodowli takimi jak choroby czy szkodniki. Często po przyjeździe na plantację widać już oznaki chorób i w takich sytuacjach eksperci Onion Leader sugerują środki ochrony o działaniu interwencyjnym. Tu bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest Scorpion 325 SC. To fungicyd zarejestrowany do zwalczania alternariozy i rdzy pora, ale okazuje się również skuteczny w ograniczaniu Stemphylium,która coraz cześciej pojawia się na polskich plantacjach. Nie raz już przekonaliśmy się o wysokiej skuteczności preparatu Scorpion, dlatego jest on często używany przez plantatorów cebuli – podkreśla Władysław Tokarczyk.

Onion LEader 2019 - cebula na start - wysoka zdrowotność roślin w czasie uprawa to zasługa dobrze dobieranych preparatów z udziałem m.in. Scorpion 325 SC
Wysoka zdrowotność roślin w czasie uprawa to zasługa dobrze dobieranych preparatów z udziałem m.in. Scorpion 325 SC

Program Onion Leader to nie tylko porady ekspertów. Jest to także idealna okazja do wymiany doświadczeń miedzy producentami cebuli. Co roku organizowane są dla nich wyjazdy studyjne do krajów, gdzie występuje produkcja tego warzywa (w 2016 r. – do Czech, 2017 r. – do Niemiec, 2018 r. – na Białoruś). Dzięki temu istnieje możliwość sprawdzenia, jak wyglądają trendy międzynarodowe by lepiej poznać rynek, udoskonalać techniki uprawowe i móc planować produkcję w oparciu o tę wiedzę. Okazją do podsumowań są odbywające się we wrześniu warsztaty plenerowe w gospodarstwach producentów, którzy biorą udział w projekcie. Wówczas gołym okiem można zobaczyć jakie są efekty pracy, jak plonują poszczególne odmiany i docenić ich potencjał.

Onion LEader 2019 - cebula na start - uczestnicy Onion Leader Tour do Białorusi w 2018 roku
Uczestnicy Onion Leader Tour do Białorusi w 2018 roku

Kolejny sezon wegetacyjny już rozpoczęty i kolejny rok ruszamy z projektem Onion Leader. Eksperci Syngenta będą tak jak do tej pory przekazywać wszelkie informacje dotyczące aspektów związanych z produkcją cebuli. Raporty z Polski, relacje filmowe, ale również zalecenia produkcyjne dostosowane do aktualnie panujących warunków pogodowych. To wszystko dostępne jest bezpłatnie w naszym serwisie Onion Leader.