You are here

Odmiany kalafiorów na okres lata w opinii producentów

Warzywa
02.07.2018

Uprawa Kalafiorów w okresie letnim pozwala zaoferować to warzywo w miesiącach, które mogą się wydawać trudne w jego produkcji. Sukcesem mogą się okazać dobrze dobrane odmiany kalafiorów z portfolio firmy Syngenta. Lecanu F1, Guideline F1 i Almagro F1 to 3 odmiany, które pozwalają zapewniać znakomitej jakości produkt w letnich miesiącach. 

Od wielu lat standardem z portfolio Syngenty wśród kalafiorów uprawianych w okresie lata jest odmiana Lecanu F1, którego okres wegetacji wynosi 75-80 dni. To, co zapewnia sukces plonotwórczy tej odmiany to wysoka tolerancja wobec stresowych warunków uprawy tak, bardzo zagrażającym tej uprawie w okresie letnim. Co więcej znakomicie okrywa róże liśćmi i sprawia, że uprawa tej odmiany pozwala zapewnić znakomitej jakości produkt w okresie lata – zarówno z przeznaczeniem na świeży rynek jak i dla przemysłu.

Inną odmianą do uprawy latem, lecz o nieco krótszym okres wegetacji jest Guideline F1 – wynosi on 70-75 dni. Nadaje się do produkcji całorocznej, ale co warto zaznaczyć, przy wysokich temperaturach w miesiącach letnich nie ma tendencji do tworzenia omszeń, czy przebarwień na różach. Rośliny z tej odmiany cechują się silnym wigorem i wysoką zdrowotnością, co powoduje, że są wierne w plonowaniu. Stabilny okres wegetacji nawet przy mało sprzyjających warunkach pogodowych jest charakterystyczną cechą Guideline F1. Zatrzymując się przy temacie wegetacji rośliny, warto zaznaczyć, że w związku z jego krótkim okresem można ją uprawiać w dwóch nasadzeniach w ciągu roku na tym samym polu, lub jako poplon.

Odmiany kalafiorów na okres lata - Guideline
Guideline to nowa odmiana kalafiora na trudne warunki uprawy

Największą nowością na sezon 2018 jest odmiana Almagro F1. Jak stwierdzają Alicja i Paweł Bednarscy z miejscowości Wasylów Mały , odmianę tą można z całą pewnością polecić na uprawę pod zbiory w sierpniu i wrześniu. Rośliny mają róże bardzo dobrze okryte liśćmi, co sprawia że jakość ich jest naprawdę znakomita. Są zbite twarde co przy zbiorze w miesiącach letnich jest bardzo istotną cechą – podkreśla Paweł Bednarski. Zaplanowany wcześniej zbiór produktu pozostaje niezaburzony ze względu na wysoką tolerancję wobec niekorzystnych warunków pogodowych. Almagro F1 okazuje się być bardzo dobrą odmianą na świeży rynek, ale jak się okazuje także dla przemysłu. Coraz mniej stabilne warunki pogodowe w okresie wegetacyjnym sprawiają, że produkcja takich warzyw jak kalafiory staje się trudniejsza. Dlatego włączanie do uprawy odmian, które cechują się wysoką tolerancją na te zmiany klimatu jest bardzo istotne. Almagro F1 jest taką właśnie odmianą, która wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom produkcyjnym – podkreśla Tadeusz Surmacz z chłodni MORS w Zamościu.

Odmiany kalafiorów na okres lata - Almagro F1
Almagro F1 – to najnowsza propozycja Syngenty, jako kalafiora odpornego na stresowe warunki uprawy

Także Pan Leon Muśko z zakładu OERLEMANS W Siemiatyczach potwierdza przydatność odmian Guideline F1 i Almagro F1 do uprawy w okresie lata do zbioru jesiennego. Wyjątkową tolerancję tych odmian na niekorzystne warunki upraw potwierdza początek sezonu 2017, kiedy w kwietniu i maju pojawiły się przymrozki. Sytuacja była nierokująca na pozytywne efekty, ale obie odmiany zapewniły dobre plony i bardzo wysoką jakość surowca. Jestem pod wrażaniem obu tych odmian, które są w stanie zapewnić bardzo dobrą jakość surowca zarówno przy zbiorach w czerwcu jak też początku września – podkreśla Pan Leon.

Odmiany kalafiorów na okres lata - ocena
Leon Muśko (z prawej) i Zbigniew Chuchnowski w trakcie oceny kalafiorów i wyboru najlepszych odmian dla przetwórstwa

Odmiany kalafiorów na okres lata

Odmiany kalafiorów na okres lata - Guideline