You are here

Niezawodne odmiany brokułów

Warzywa
02.01.2019

Jesień to sezon, w którym producenci zbierają i przetwarzają kalafiory oraz brokuły. Spotkanie zorganizowane przy współudziale firmy Syngenta pozwoliło na przyjrzenie się bliżej odmianom brokułów oraz sprawdzeniu, które z nich najlepiej poradziły w mijającym sezonie.

Plantacja Pana Marka Zielińskiego, który był gospodarzem spotkania zakładana była na początku lipca w poplonie po uprawie brokułów na zbiór czerwcowy. Odmian na plantację dostarczyła Grupa Producentów Rozsad Krasoń z odmian pochodzących z portfolio Syngenta. Plantacja ta jest przykładem dobrego planowania kampanii zbioru brokułów. W zasadzie nic tu nie działo się przypadkowo – podkreślał Marek Zieliński, gospodarz spotkania z ramienia firmy Syngenta. Jako pierwsza na polach, bo w dniach 6-7 lipca, została wysadzona odmiana Monrello F1 o nieco wydłużonym okresie wegetacji. Odmiany Batory F1, Beany F1, Monaco F1 oraz odmiana odporna na kiłę kapusty, czyli Monclano F1 zasadzono 15 lipca.

Wśród znanych i lubianych przez producentów odmian znalazła się nowość, która wzbogaci w najbliższym sezonie ofertę niezawodnych odmian brokułów Syngenta. Mowa jest o odmianie Beachy F1, która nie tworzy zbyt dużych róży, ale za to są one ciężkie i zbite. Sama róża jest kształtna i nie posiada jamistości głąba. Polecana jest do uprawy w większym zagęszczeniu – nawet 38-40 tys. szt./ha. Charakteryzuje ją krótki okres wegetacji, bo do 75 dni, a polecana jest przede wszystkim do uprawy na zbiór wiosenny oraz na początek kampanii jesiennej (zbiory od początku września). Odmiana bardzo dobrze nadaje się do różyczkowania stąd jej przeznaczenie do przemysłu.


W spotkaniu wzięli udział zarówno producenci brokułów jak tez reprezentanci zakładów przetwórczych


Była okazja do rozmów i dyskusji


Marek Zieliński z Syngenta wskazywał na przydatność do uprawy w Polsce odmiany Batory F1

 


Marek Zieliński z Syngenta (z prawej) i gospodarz spotkania – także Marek Zieliński

Plantacja Pana Marka Zielińskiego chroniona była również preparatami z portfolio Syngenta – w tym przypadku był to Ridomil Gold po około 4 tygodni po wysadzeniu. Dodatkowo, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze róże zastosowywano Scorpion 325 SC w dawce 1 l/ha. Taka ochrona okazała się wystarczająca dla utrzymania bardzo dobrej zdrowotności roślin aż do okresu zbiorów w tym trudnym dla wszystkich upraw sezonie.

 


O odmianach brokułów mówił też Zenon Małek z Syngenta

 

Sztandarowe odmiany Batory i Monrello potwierdziły tylko w tym sezonie swoją niezawodność i odporność na trudne warunki uprawy, zarówno w uprawie wiosennej jak i jesiennej. Zdaniem Zenona Małka z Syngenta,  Batory to odmiana idealna do uprawy w polskich warunkach. Odmiana, która szczególnie dobrze wychodzi w warunkach stresowych, jak w tym roku. Batory pokazał swój potencjał zwłaszcza na nienawadnianych stanowiskach, jako odmiana brokułu dla przemysłu zarówno w kampanii letniej jak jesiennej – podkreślał Zenona Malek. Po zróżyczkowaniu zapewnia kształtne różyczki o średnicy około 4,5 – 5 cm, a wiec takie wymaga przemysł przetwórczy.


Odmiana Beachy F1 – nowość na sezon 2019


Bardzo dobrze wypadła odmiana Batory w sezonie 2018


Ciągle niezawodna jest odmiana brokuł Monaco F1

 


Monclano to brokuł odporny na kiłę kapusty

 


Brokuł odmiany Monrello F1

 


Odmiana Beachy F1 – nowość na sezon 2019

Marek Zieliński nie omieszkał tez przypomnieć o najlepszych flagowych odmianach kalafiorów dla przemysłu w postaci David oraz Gohan. Zaprezentowano także zupełną nowość - odmianę Andromeda F1. Jest to odmiana bardzo atrakcyjna na sklepowe półki, gdyż nawet poddawana promieniom słonecznym zachowuje swój wyjściowy, śnieżnobiały kolor róży. Od 2019 roku będzie dostępna w sprzedaży.


Paweł Grochowalski z Unifreeze i Zbigniew Chuchnowski prezentują niezawodne odmiany kalafiorów od Syngenta