You are here

Niezawodne odmiany brokułów

Warzywa
02.01.2019

Jesień to sezon, w którym producenci zbierają i przetwarzają kalafiory oraz brokuły. Spotkanie zorganizowane przy współudziale firmy Syngenta pozwoliło na przyjrzenie się bliżej odmianom brokułów oraz sprawdzeniu, które z nich najlepiej poradziły w mijającym sezonie.

Plantacja Pana Marka Zielińskiego, który był gospodarzem spotkania zakładana była na początku lipca w poplonie po uprawie brokułów na zbiór czerwcowy. Odmian na plantację dostarczyła Grupa Producentów Rozsad Krasoń z odmian pochodzących z portfolio Syngenta. Plantacja ta jest przykładem dobrego planowania kampanii zbioru brokułów. W zasadzie nic tu nie działo się przypadkowo – podkreślał Marek Zieliński, gospodarz spotkania z ramienia firmy Syngenta. Jako pierwsza na polach, bo w dniach 6-7 lipca, została wysadzona odmiana Monrello F1 o nieco wydłużonym okresie wegetacji. Odmiany Batory F1, Beany F1, Monaco F1 oraz odmiana odporna na kiłę kapusty, czyli Monclano F1 zasadzono 15 lipca.

Wśród znanych i lubianych przez producentów odmian znalazła się nowość, która wzbogaci w najbliższym sezonie ofertę niezawodnych odmian brokułów Syngenta. Mowa jest o odmianie Beachy F1, która nie tworzy zbyt dużych róży, ale za to są one ciężkie i zbite. Sama róża jest kształtna i nie posiada jamistości głąba. Polecana jest do uprawy w większym zagęszczeniu – nawet 38-40 tys. szt./ha. Charakteryzuje ją krótki okres wegetacji, bo do 75 dni, a polecana jest przede wszystkim do uprawy na zbiór wiosenny oraz na początek kampanii jesiennej (zbiory od początku września). Odmiana bardzo dobrze nadaje się do różyczkowania stąd jej przeznaczenie do przemysłu.

Niezawodne odmiany brokułów - producenci i reprezentanci
W spotkaniu wzięli udział zarówno producenci brokułów jak tez reprezentanci zakładów przetwórczych

Niezawodne odmiany brokułów - dyskusje
Była okazja do rozmów i dyskusji

Niezawodne odmiany brokułów - Batory F1
Marek Zieliński z Syngenta wskazywał na przydatność do uprawy w Polsce odmiany Batory F1

 

Niezawodne odmiany brokułów - gospodarz spotkania
Marek Zieliński z Syngenta (z prawej) i gospodarz spotkania – także Marek Zieliński

Plantacja Pana Marka Zielińskiego chroniona była również preparatami z portfolio Syngenta – w tym przypadku był to Ridomil Gold po około 4 tygodni po wysadzeniu. Dodatkowo, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze róże zastosowywano Scorpion 325 SC w dawce 1 l/ha. Taka ochrona okazała się wystarczająca dla utrzymania bardzo dobrej zdrowotności roślin aż do okresu zbiorów w tym trudnym dla wszystkich upraw sezonie.

 

Niezawodne odmiany brokułów
O odmianach brokułów mówił też Zenon Małek z Syngenta

 

Sztandarowe odmiany Batory i Monrello potwierdziły tylko w tym sezonie swoją niezawodność i odporność na trudne warunki uprawy, zarówno w uprawie wiosennej jak i jesiennej. Zdaniem Zenona Małka z Syngenta,  Batory to odmiana idealna do uprawy w polskich warunkach. Odmiana, która szczególnie dobrze wychodzi w warunkach stresowych, jak w tym roku. Batory pokazał swój potencjał zwłaszcza na nienawadnianych stanowiskach, jako odmiana brokułu dla przemysłu zarówno w kampanii letniej jak jesiennej – podkreślał Zenona Malek. Po zróżyczkowaniu zapewnia kształtne różyczki o średnicy około 4,5 – 5 cm, a wiec takie wymaga przemysł przetwórczy.

Niezawodne odmiany brokułów - Beachy F1
Odmiana Beachy F1 – nowość na sezon 2019

Niezawodne odmiany brokułów - Batory
Bardzo dobrze wypadła odmiana Batory w sezonie 2018

Niezawodne odmiany brokułów - Monaco F1
Ciągle niezawodna jest odmiana brokuł Monaco F1

 

Niezawodne odmiany brokułów - Monclano
Monclano to brokuł odporny na kiłę kapusty

 

Niezawodne odmiany brokułów - Monrello F1
Brokuł odmiany Monrello F1

 

Niezawodne odmiany brokułów - Beachy F1
Odmiana Beachy F1 – nowość na sezon 2019


Marek Zieliński nie omieszkał tez przypomnieć o najlepszych flagowych odmianach kalafiorów dla przemysłu w postaci David oraz Gohan. Zaprezentowano także zupełną nowość - odmianę Andromeda F1. Jest to odmiana bardzo atrakcyjna na sklepowe półki, gdyż nawet poddawana promieniom słonecznym zachowuje swój wyjściowy, śnieżnobiały kolor róży. Od 2019 roku będzie dostępna w sprzedaży.


Niezawodne odmiany brokułów - prezentacja
Paweł Grochowalski z Unifreeze i Zbigniew Chuchnowski prezentują niezawodne odmiany kalafiorów od Syngenta