You are here

Najwcześniejsze kapusty, które sprawdziły się w sezonie 2019. FILM

Warzywa
22.07.2020

Co roku trwa rywalizacja pomiędzy producentami warzyw z regionu Igołomii oraz Piątku i Łęczycy. W obu tych regionach najwcześniejsze warzywa produkuje się w niskich tunelach, które chronią wcześnie sadzone rośliny przed niskimi temperaturami i przyśpieszają wzrost. Najwięcej uprawia się w nich wczesnych kapust. Kto wyprodukuje i zbierze najwcześniej kapustę, ten będzie mógł zarobić. Jakie odmiany sprawdzają się tu najlepiej?

Kapusty o szybkim tempie wzrostu

W gospodarstwie Państwa Ciastoniów położnym w Igołomi w przypadku wczesnych kapust podstawą są już sprawdzone odmiany jak Mirror F1 i Veronor F1, ale też nowa odmiana Vettel F1 od Syngenta. Jak podkreśla Henryk Ciastoń sezon 2019 był dość dobry do produkcji wczesnych warzyw, choć bywały trudne, wietrzne okresy, kiedy tu nawałnice zniszczyły tunele i ściągały folię. Niemniej jednak pierwsze zbiory najwcześniejszych kapust rozpoczęto tu już 20 kwietnia od odmiany Mirror F1. Tuż po niej wystartowały odmiany Vettel F1 oraz Veronor F1.

najwcześniejsze kapusty sezon 2019

Rodzina Państwa Ciastoniów nastawiona jest na produkcje wczesnych kapust. Chętnie sięgają po nowe odmiany jak Rosberg i Vettel.

Szczególnie uznanie zdobyła tu odmiana Vettel, która zachwyciła gospodarza nie tylko wczesnością, ale też jakością i tempem dorastania główek. Jest to odmiana, gdzie główki są wysoko osadzone, przez co nie ma tendencji do zagniwania od spodu. Jej cechą jest bardzo szybkie tempo dorastania główek, gdzie w chwili obecnej, czyli 26 kwietnia mamy główki o masie 1,7 kg, a jeślibyśmy pozostawili je jeszcze na polu, za 2-3 dni osiągną nawet 2 kg – podkreśla Henryk Ciastoń. To wysokie posadowienie główek ułatwia też ich wycinanie podczas zbioru. Vettel to odmiana pozycjonowana w kategorii kapust o okresie wegetacji 52-57 dni. Jej szczególną cechą jest szybkie dorastanie główek, gdy te są już dobrze widoczne – podkreśla Władysław Tokarczyk z Syngenta, podczas gdy Pan Henryk dodaje – Odmiana ta wyróżniała się już od początku uprawy, gdzie zarówno na etapie produkcji rozsady jak też po posadzenia roślin do tuneli, widać było szybki i dynamiczny wzrost roślin względem innych odmian – mówi gospodarz.

W gospodarstwie Macieja Strzeleckiego też uprawia się wczesne kapusty. W ubiegłym roku z powodzeniem była tu uprawiana kapusta odmiany Rosberg F1. To odmiana o wyjątkowej wczesności i szybkim tempie wzrostu. Jej okres wegetacji wynosi 49-52 dni, więc śmiało można tej odmianie przypisać miano najszybszej odmiany na rynku. Jest przy tym tolerancyjna na stresowe warunki uprawy oraz jarowizcję. Odmianę tę charakteryzuje szybkie tempo wzrostu i wypełniania główek, co dla producentów oznacza możliwość wyjątkowo wczesnych zbiorów. Na szczególna uwagę zasługuje tu wyrównanie główek, których większość nadaje się do zbioru w jednym okresie czasu.

 

najwcześniejsze kapusty 2 sezon 2019