You are here

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory od Syngenta

Warzywa
11.06.2019

Igołomia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów polski ze względu na produkcję wczesnych warzyw. Pod koniec kwietnia trwały tam intensywne zbiory wczesnych kapust, tak jak w przypadku gospodarstwa Państwa Ciastoniów. Wczesne kapusty zaczęto zbierać już 20 kwietnia, ale było to możliwe dzięki wysianiu nasion pod koniec grudnia ubiegłego roku. Co ważne – w gospodarstwie tym stawia się na pewne odmiany, które zapewniające nie tylko wczesność, ale również wysoki plon, dobrą jakość handlową główek oraz smak czyli takie, które oferuje firma Syngenta.

 
W gospodarstwie Państwa Ciastoniów położnym w Igołomi w przypadku wczesnych kapust podstawą są już sprawdzone odmiany jak Mirror F1 i Veronor F1 ale też nowa odmiana Vettel F1 od Syngenta.

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - gospodarstwo
26 kwietnia 2019 roku zbiory kapusty są już w pełni.

Kapusta o szybkim tempie wzrostu

Sytuacja na polach w pierwszym kwartale była dobra, chociaż dochodziło do trudnych sytuacji. Zdarzały się cięższe okresy z wiatrami i nawałnicami, które niszczyły tunele i ściągały folie, jak zaznacza Henryk Ciastoń. Niemniej zbiór najwcześniejszych odmian kapusty zaczął się już 20 kwietnia. Pierwsza w tym względzie była odmiana Mirror F1. Tuż po niej wystartowały odmiany Vettel F1 oraz Veronor F1. Szczególnie uznanie zdobyła tu odmiana Vettel, która zachwyciła gospodarza nie tylko wczesnością, ale też jakością i tempem dorastania główek.  Jest to odmiana gdzie główki są wysoko osadzone, przez co nie ma tendencji do zagniwania od spodu. Jej cechą jest bardzo szybkie tempo dorastania główek, gdzie w chwili obecnej, czyli 26 kwietnia, mamy główki o masie 1,7 kg, a jeślibyśmy pozostawili je jeszcze na polu, za 2-3 dni osiągną nawet 2 kg – podkreśla Henryk Ciastoń. Wysokie posadowienie główek tej odmiany ułatwia ich wycinanie podczas zbioru. Vettel to odmiana pozycjonowana w kategorii kapust o okresie wegetacji 52-57 dni. Jej szczególną cechą jest szybkie dorastania główek gdy te są już dobrze widoczne – podkreśla Władysław Tokarczyk z Syngenta, podczas gdy Pan Henryk dodaje – Odmiana ta wyróżniała się już od początku uprawy, gdzie zarówno na etapie produkcji rozsady jak też po posadzenia roślin do tuneli widać było szybki i dynamiczny wzrost roślin względem innych odmian – mówi gospodarz.

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - kapusta Vettel
Kapusta Vettel gotowa do zbioru 26 kwiecień 2019

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - odmian Vettel
Główki maja już ponad 1,5 kg – odmian Vettel

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - kapusta Vettel gotowa do zbioru 26 kwiecień 2019
Kapusta Vettel gotowa do zbioru 26 kwiecień 2019

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - uprawa kapusty w Igołomi
Uprawa kapusty w Igołomi

Pierwsze kalafiory na majówkę

Igołomia to nie tylko produkcja kapust. W kolejce do zbiorów ustawiły się także kalafiory, które na majówkę mogą znaleźć swoich odbiorców. Wśród najwcześniejszych odmian w tym sezonie znajduje się Speedstar F1 i nieco późniejszy Solistar F1. Wyrównanie roślin jest solidne, a wśród plantacji znaleźć można już róże odmiany Speedstar F1, które gotowe są na rynek. Główną zaletą jest wczesność, jest to odmiana silna we wzroście, ale też szybko tworząca róże. Jest to odmiana zapewniająca najwcześniejsze zbiory, a dzięki wyrównaniu w zasadzie wszystkie róże są handlowe i odmianę zbiera się do końca – mówi Henryk Ciastoń. Uzupełnieniem tej odmiany jest Solistar, nieco tyko późniejszy, pozwala na zachowanie ciągłości dostaw i wydłużający okres zbiorów. Cechą obu tych odmian jest wysoka zdrowotność, co wyklucza konieczność dokonywania dodatkowych zabiegów ochrony przeciwko chorobom grzybowym.

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - kalafior odmiany Speedstar F1 – 26 kwiecień 2019
Kalafior odmiany Speedstar F1 – 26 kwiecień 2019

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - kalafior odmiany Speedstar F1 – 26 kwiecień 2019
Kalafior odmiany Speedstar F1 – 26 kwiecień 2019

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - odmiana Speedstar - 26 kwiecień 2019
Odmiana Speedstar - 26 kwiecień 2019

Wśród lokalnych producentów warzyw oferta firmy Syngenta jest bardzo popularna. Pozycje takiej jak Mirror, Veronor czy Kevin to szlagierowe pozycje wśród kapust. Mam już informacje o bardzo dobrych opiniach na temat nowości, czyli odmianach Vettel oraz Rasberg – mówi Jarosław Kowzuń, lokalny dystrybutor nasion Syngenta z firmy Kohidrex.

Specyfika produkcji w niskich tunelach o szerokości 6 lub 8 m wymaga dużych nakładów pracy, ale zapewnia też wyjątkową wczesność, na której – jak się okazuje – można dobrze zarobić.

Najwcześniejsze kapusty i kalafiory - Jarosław Kowzuń w swoim sklepie
Jarosław Kowzuń w swoim sklepie