You are here

Kalafiory stabilne dla przemysłu

Warzywa
19.03.2019

Wielu ekspertów twierdzi, że rok 2019 będzie dochodowy dla producentów brokułów i kalafiorów. Większość zakładów przetwórczych decyduje się na zakup różyczki jesienią. Wynika to z faktu, że to właśnie wtedy uzyskiwany jest plon dobrej jakości. Ale, żeby tak było bardzo ważny jest dobór odmiany i zaplanowanie nasadzeń w czasie.

Kujawy i północna Polska

Północna część kraju i zakłady przetwórcze znajdujące się w tym rejonie rozpoczynają skup różyczki w kapani jesiennej na ogół w okolicach 20 sierpnia. Uważam, że na start, a więc na zbiory w końcu sierpnia, najlepiej jest wykorzystać odmianę Almagro F1. Odznacza się ona bardzo silną tolerancją na wysokie temperatury, jakie panują latem w Polsce. Ma doskonale okryte róże. Radzi sobie także z okresowymi niedostatkami wody. Bez względu na przebieg pogody odmiana ta zachowuje deklarowany okres wegetacji wynoszący 80-85 dni – informuje Marek Zieliński z firmy Syngenta. Na zbiór we wrześniu rekomenduje kreację Cabral F1, zaś na wycinanie we wrześniu i październiku odmianę Gohan F1.

 

Kalafiory stabilne dla przemysłu - odmiana DavidDavid to niezawodna odmian na zbiór w październikuObie wymienione odmiany tworzą twarde, zbite róże, które podczas obróbki wytwarzają bardzo niewiele kruszu. Do uprawy na zbiory jesienią, ekspert Syngenta zaleca odmiany David F1 oraz Java F1. Aby zbiory wypaliły w początku października odmianę David F1 trzeba wysadzić nie wcześniej niż 5 lipca, zaś rośliny z odmiany Java F1 około tydzień wcześniej. Ma ona nieznacznie dłuższy okres wegetacji. – wyjaśnia specjalista. I dodaje: Z moich obserwacji wynika, że z myślą o zaopatrzeniu zakładów w różyczkę we wrześniu na Kujawach najpopularniejszą z uprawianych odmian kalafiorów jest Gohan F1. Z kolei na październik planuje się najczęściej nasadzenia kreacji David F1. Te odmiany zasłużyły sobie na uznanie plantatorów. Java F1 to nowość, ale jest bardzo obiecująca. Z pewnością warto sprawdzić ją w warunkach swojego gospodarstwa.

 

 

 

 

 

Kalafiory stabilne dla przemysłu - odmiana Cabral
Cabral to odmiana , która zapewnia doskonałej jakości

 

Kalafiory stabilne dla przemysłu - odmiana Gohan
Odmiana Gohan, to niezawodna odmiana kalafiora w stresowych warunkach uprawy

Zamojszczyzna i Polska południowo-wschodnia

Okolice nowego roku szkolnego to również początek skupu różyczki kalafiorowej na Lubelszczyźnie. Nasze odmiany mają kilka wspólnych cech. Po pierwsze odznaczają się bardzo dobrą zdrowotnością. Po drugie wiernie dotrzymują okresów wegetacji, więc można precyzyjnie zaplanować zbiory. Wreszcie bardzo dobrze różyczkują się zarówno mechanicznie jak i ręcznie. A uzyskana różyczka jest drobna, więc pożądana na rynku – informuje Rafał Żmuda z firmy Syngenta. I dodaje: Zbiór jesienny zaczynamy tu zazwyczaj od odmiany Gohan F1. Ta odmiana dobrze znosi wysokie temperatury które często występują na początku września. Ma silny wigor i dużą tolerancję na stresowe warunki uprawy. Z kolei na przełomie września i października bardzo dobrze spisuje się Cabral F1. Ta odmiana znalazła też wielu zwolenników w centralnej Polsce. David F1 jest odmianą typowo jesienną o 85-90 dniowym okresie wegetacji. Nawet wysadzona w okolicach 15 lipca, czyli stosunkowo późno da przyzwoity plon. 2019 rok przynosi nowość w Kalafiorowym portfolio firmy Syngenta i jest nią Java F1.

Kalafiory stabilne dla przemysłu - odmiana Java F1
Rafał Żmuda z nową odmiana kalafiora – Java F1

Java F1 to kreacja zapewniająca wyrównany plon różyczki o niewielkim kalibrażu. Liście są dobrze okryte, ale nieznacznie, tak by nie skutkowało to nadmiernym zatrzymywaniem wilgoci deszczową jesienią. Kalafior ten nadaje się do różyczkowania mechanicznego i ręcznego a uzyskany plon różyczki jest bardzo wysokiej jakości, odmiana ta charakteryzuje się również bardzo stabilnym okresem wegetacji – podkreśla Rafał Żmuda.

Na zbiór letni i podwójny

Jeżeli zakład chce zakontraktować różyczkę w okresie letnim, jeszcze przed skupem fasoli czy wiśni, to do takiej produkcji polecałbym Almagro F1. Tak naprawdę jest znakomita odmiana do całorocznej produkcji.  Sprawdza się w  najtrudniejszych warunkach wzrostu, dla Almagro nie straszne jest najbardziej upalne lato. Jesienią też przynosi bardzo dobre efekty produkcyjne. Znam przykład zakładu, który w zeszłym roku skupił duże ilości różyczki uzyskanej z tej właśnie odmiany wczesnym latem i był z tej decyzji zadowolony – mówi Rafał Żmuda.

Kalafiory stabilne dla przemysłu - odmiana Almagro
Świetne krycie i wysoka jakość róży to zalety odmiany Almagro polecanej do uprawy w okresie lata

Almagro F1 to także kreacja wykorzystywana w uprawach poplonowych. Niektórzy plantatorzy, aby lepiej wyzyskać potencjał produkcyjny własnych pól, decydują się na uprawę wiosenną brokułu Batory F1 lub Monaco F1. Po jego zbiorze przygotowują kwaterę do ponownego nasadzenia i ok. 10 – 15 lipca wysadzają kalafiory odmiany Almagro F1 lub David F1 – wyjaśnia specjalista.