You are here

Jesień z kalafiorami. Zaplanuj udany sezon

Warzywa
04.05.2021

Wiosna przyspiesza, mijają  kolejne dni i jest to zarazem ostatni moment by podjąć decyzję o tym jakie odmiany kalafiorów będą uprawiane na zbiór jesienny. Dokonując wyborów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na okres wegetacji poszczególnych odmian ale też stabilność wzrostu. Liczyć się będzie oczywiście końcowa jakość plonu oraz jego wielkość. Zatem na jakie odmiany się ukierunkować?

Jaki powinien być kalafior do uprawy na jesień

 

Wbrew pozorom producent ma dość duży wpływa na to jak będzie przebiegała jego jesienna kampania zbiorów. Decydując się na dane uprawy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech:

  • Długość okresu wegetacji – warto tu pamiętać, że im dłużej rośliny będą rosły w polu tym więcej zabiegów będą wymagały i tym więcej czynników może im zagrażać. Zatem im krótszy okres wegetacji – tym lepiej i bezpieczniej.
  • Stabilność wzrostu. Warto wybierać odmiany o stabilnym wzroście, dorastające w zakładanym okresie czasu. Sadzenie kalafiorów przypada zwykle na pierwsza połowę lipca, rośliny musza się zmierzyć z często skrajnie niekorzystanymi warunkami (wysokie temperatury, gwałtowane opady deszczu). Im lepiej odmiany są dostosowane do takich zmiennych warunków – tym większa szansa uzyskania zbiorów w zaplanowanym okresie czasu.
  • Jakość plonu. Większość nowych odmian wprowadzanych na rynek ma zdolność do samoistnego osłaniania róż liśćmi. To zapewnia ich ochronę przed słońcem, a dzięki temu róże pozostają śnieżnobiałe.
  • Tolerancja na choroby. To ważna cech, zwłaszcza że kalafiory dorastające jesienią mogą być narażone na choroby pochodzenia grzybowego i bakteryjnego. Im więc odmiana jest bardziej genetycznie odporna, tym mniejsze problemy ze zdrowotnością roślin.
  • Łatwość różyczkowania i wydajność. Odmiany uprawiane dla przemysłu powinny mieć twarde i zbite róże, które łatwo można zróżyczkować, a końcowy towar zachowuj optymalne parametry. Różyczki powinny mieć zarówno odpowiednią wielkość i kształt, a mała ilość odpadu w postaci kruszu pozwoli uzyskać wysoki plon handlowy.


Kalafior Gohan F1 idealny do uprawy wrzesień

Syngenta spełnia oczekiwania

Patrząc na powyższe oczekiwania, śmiało można powiedzieć, że doskonale wpisują się w nie odmiany z portfolio Syngenta Polska. Nasze odmiany GOHAN, JAVA I DAVID pozwalają z jednej strony bardzo dobrze zaplanować jesienną kampanię kalafiorową oraz dają gwarancję uzyskania pewnego i powtarzalnego plonu. Wiedzą o tym doskonale zarówno plantatorzy, którzy od kilku już lat uprawiają te odmian jak również sami przetwórcy, którzy zdają sobie sprawę, że dzięki właśnie tym odmianom otrzymają surowiec w jakości jakiej oczekują – podkreśla Rafał Żmuda z Syngenta.


Rafał Żmuda prezentuje potencjał kalafiora odmiany David F1

GOHAN F1, bardzo stabilna jeśli chodzi o długość okresu wegetacji wynoszącym 85-90 dni, polecana do zbioru od końca sierpnia do około połowy września. Zapewnia  wysoki plon i znakomitej jakości śnieżnobiałe róże. Z racji silnego wigoru roślin zaleca się by odmianę tę sadzić w zagęszczeniu do 28 tys. roślin na 1 ha. Kolejną odmianą, którą możemy zbierać w drugiej połowie września jest JAVA F1 (83-87 dni wegetacji). W tym terminie kalafior ten zapewnia rewelacyjnej jakości, duże , dobrze wypełnione róże. Odmiana na polu wyróżnia się mocnym wigorem i bardzo wysoką zdrowotnością. Dalszy okres, czyli zbiory październikowe to już zdecydowanie odmiana DAVID F1 (80-85 dni wegetacji). Kalafior znany i ceniony przez producentów z racji niezawodności w plonowaniu. Nawet jeśli w październiku będzie zimno, mokro, często już pojawiają się przymrozki – DAVID zawsze dorasta i zostaje zebrany z pola. Zapewnia bardzo dobrej jakości róże, twarde, zbite, wydajne podczas różyczkowania.

Czy zatem warto ryzykować sięgając po niesprawdzone odmiany, czy lepiej postawić na pewne i sprawdzone rozwiązania? Wybierając kalafiory na jesień GOHAN, JAVA i DAVID można liczyć na udane zbiory i dobre zyski z uprawy. Tego właśnie życzymy wszystkim producentom!


Udanego seoznu 2021 w uprawie kalafiorów, życzy zespół Syngenta