You are here

Cebula pod stałą ochroną

Warzywa
28.08.2019

Cebula pod stałą ochroną
Początkowe objawy Stemphylium na szczypiorze

Projekt Onion Leader, realizowany przez firmę Syngenta kolejny raz wybrał się na plantację cebuli Pana Tomasza Cichego w miejscowości Bieglów Nowy (woj. Świętokrzyskie) w celu kontroli stanu uprawy. W tym roku na polach rosną sztandarowe odmiany cebuli Syngenta jak Medalion F1 i Vision F1.

Obsada cebuli w gospodarstwie pana Tomasza wynosi około 750 000 sztuk na hektar. Aby zapewnić niezaburzony i zdrowy wzrost roślin, gospodarz zgodnie z zaleceniami ekspertów Onion Leader stosuje m.in. środek Boxer 800EC. Jest to herbicyd zwalczający chwasty takie jak gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa czy komosa biała. Uzupełnieniem ochrony roślin na choroby grzybowe stanowią dwa preparaty: Scorpion 325 SC oraz Switch 62,5 WG.

Ostatnie lustracje tej i innych plantacji pokazują duży problem związany z pojawieniem się Stemphylium, które swoje pierwsze objawy pokazał już pod koniec maja. Jako pierwsze zaatakowane zostały cebule uprawiane z dymki, dopiero później te założone z siewu. Choroba, jaką jest Stemphylium wymaga podjęcia natychmiastowych działań, gdyż jest ona bardzo trudna do zwalczania. Pomocna w tym jest regularna lustracja plantacji oraz stosowanie prewencyjne lub interwencyjne preparatu Scorpion 325 SC. Zabezpiecza on rośliny przed szkodliwym patogenem jak i wyniszcza chorobę spowodowaną przez niego.

Ostatnimi laty mniejszy kłopot plantatorom w uprawie sprawiał mączniak rzekomy. Wpływ miała na to pogoda, która nie sprzyjała rozwojowi choroby. Jednak susze i wysokie temperatury są bardzo korzystne dla wciornastków, które w dwóch ostatnich latach bardzo dały o sobie znać w uprawie cebuli. W przypadku ochrony przed tym szkodnikiem konieczna jest częsta lustracja planacji i podejmowanie odpowiednich zabiegów insektycydowych

Cebule na niepogodę

Lustracja, która miała miejsce 26 czerwca na plantacji Pana Tomasza, pokazała znakomity stan cebuli. Jej wysokość wahała się między 40 a 45 centymetrów, o pokroju wzniosłym z 6-7 liśćmi właściwymi z pięknym nalotem woskowych. Odmiany Vision F1 i Medalion F1 to jedne z wielu odmian cebul firmy Syngenta, które Pan Tomasz Cichy uprawiał na swoich polach i ocenia je bardzo wysoko. Szczególnie ważną cechą wspólną tych odmian jest silny system korzeniowy, która połączona z dobrym prowadzeniem uprawy, nawet na polach bez nawadniania, pozwala na uzyskanie zadowalające plony.

Please accept marketing cookies to see this video.