You are here

Cebula na przednówku

Warzywa
11.06.2019

Cebula na przednówku

Działania i myśli producentów nakierowane są już na produkcję cebuli w 2019 roku, ale ciągle jeszcze trwa sprzedaż warzyw z produkcji ubiegłorocznej, których zapasy topnieją. Wysokie ceny cebuli sprawiły, że tylko w nielicznych gospodarstwach jest ona jeszcze dostępna. Dla producentów ceny tego warzywa są bardzo atrakcyjne.

Na kujawach, gdzie produkcja cebuli w ubiegłym roku miałą się bardzo dobrze, w jednym z gospodarstw chłodnie opuszczają ostatnie partie cebuli Vision F1, która cały czas przechowywała się bardzo dobrze. Przechowywana była w pryzmach o wysokości do 5 metrów, co jednak nie spowodowało odgnieceń na cebulach ani uszkodzeń łuski. Własnie takim surowcem zainteresowani są odbiorcy, a przy występowaniu braków na rynku oferują za nie dobre ceny. Wynoszą one już przeszło 2 zł za kilogram i ciągle mogą rosnąć. To dobry rok dla producentów cebuli, zwłaszcza dla tych, którzy zdecydowali się na długie przechowanie cebuli i mieli co przechowywać. Vision w takiej sytuacji sprawdził się znakomicie.

Cebula na przednówku - Marek Zieliński z cebulą odmiany Vision
Marek Zieliński z cebulą odmiany Vision

Cebula na przednówku - cebula odmiany Vision – 9 maja 2019
Cebula odmiany Vision – 9 maja 2019

Cebula Odmiany Vision F1 to średnio wczesny Rijnsburger przeznaczony do obierania i długotrwałego przechowywania dzięki swojej ciemnobrązowej, twardej łusce. Charakteryzuje się wysokim plonowaniem, zdrowotnością i wyrównaniem. Najlepsza do sadzenia między 25 marca, a 15 kwietnia.

Sytuacja na polach, na których już cebula wzeszła się ustabilizowała, co nie znaczy, że nie wymagało to dużej ilości pracy. Początek sezonu należał do wybitnie suchych, a na Kujawach dochodziło nawet do burzy piaskowych, które nierzadko niszczyły wschodzące siewki.

W gospodarstwie, gdzie cebula została zasiana na powierzchni kilkudziesięciu hektarów, deszczownie pracowały już po siewie. Tylko dzięki temu udało się uzyskać tak dobre wschody – obsada wynosi 80-90%, co jest niezwykłym osiągnieciem w tym trudnym dla producentów sezonie 2019. Wśród wysianych odmian jest Vision, który jak pokazują zdjęcia, zapewnił bardzo dobre wschody. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie to kolejny sezon, gdzie dobre zbiory zapewnią tylko nawadniane i dobrze prowadzone plantacje przy współpracy z naszymi ekspertami z programu Onion Leader.

Cebula na przednówku - cebula po wschodach – Vision siany w ostatnich dniach marca.
Cebula po wschodach – Vision siany w ostatnich dniach marca.