You are here

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie

Warzywa
02.01.2019

Październik w tym roku to czas wytężonej pracy producentów i rolników uprawiających kalafiory oraz brokuły, gdyż mają miejsce zbiory. Dopiero październikowa pogoda pozwoliła roślinom osiągnąć odpowiedni rozmiar by być gotowymi do pozyskania. Jak się okazuje coraz więcej rolników, w tym ci na Lubelszczyźnie, u których gościliśmy decyduje się na ich uprawę w poplonie. Warunek jest jeden – sprawdzone odmiany.
Kalafiory – 30 ton różyczki z 1 ha

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie

Pan Jacek Skurski mieszkający w Strzeszkowice Małych uprawia kalafiory w tym roku na powierzchni 15 ha. Wśród uprawianych odmian jest nasza sztandarowa odmiana David, która wysadzany była koło 10 lipca. Mam w swoim gospodarstwie inne odmiany o dłuższym okresie wegetacji i tam pojawiało się sporo problemów w uprawie. Odmiany te nie dorastały tak równomiernie, sporym problemem była także zdrowotność samych roślin. Tymczasem David jak widać jest zdrowy i wyrównany a zbierane róże mają bardzo dobra jakość – podkreśla producent. Tegoroczny sezon był trudnym pod względem temperatur i wysokości opadów, co w przypadku kalafiorów jest główną przyczyną zahamowania wzrostu i pogorszeniem się jakości róż. 

W przypadku odmiany David takie problemy nie miały miejsca, a przy tak trudnych warunkach udało się w tym gospodarstwie uzyskać plon na poziomie 30 t/ha gotowej różyczki. Gdybym mógł przewidzieć pogodę wcześniej, na całej powierzchni na zbiór jesienny posadziłbym odmianę David – podsumowuje ten sezon Jacek Skurski. Dodał również, jest to odmiana, która bardzo dobrze się różyczkuje stąd poleca ją dla przemysłu. Przez to, że róże są duże i twarde, są łatwe do różyczkowania i nie powodują dużych strat w postaci odpadu 

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie - odmiana David
Jakub Kudach i Jacek Skurski z kalafiorem odmiany David

Brokuł na wiosnę i jesień

Rafał Kondracki z miejscowości Górne (koło Milejowa) uprawia w tym roku brokuły i kalafiory na powierzchni 8 ha. Nasadzenia na zbiór jesienny realizował na początku lipca. Odmiana Batory została zastosowana po raz pierwszy na zbiór jesienny u Pana Rafała. Wcześniej w tym roku była zasadzona na zbiór letni (czerwiec – lipiec). Wówczas warunki do wzrostu brokułów są jeszcze trudniejsze, zwłaszcza w tym roku, kiedy to było sucho i gorąco. Wtedy inne odmiany szybko przejrzewały, przebarwiały się na fioletowo, a z Batorym nie było takich problemów – mówi producent, dodając

–  Można powiedzieć, że mamy rekordowy rok pod względem braków wody, a tymczasem brokuł Batory na polu bez nawadniania poradził sobie bardzo dobrze. 

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie - odmiana BatoryRafał Kondracki z brokułem odmiany Batory

Cechą podstawową i najbardziej pożądaną w odmienie Batory to duże, twarde i zbite róże. Łatwo się różyczkują i zapewniają bardzo dobrej jakości surowiec. Zauważyłem również, że po wyróżyczkowaniu waga jednej skrzynki jest o około 10% większa niż innych odmian. Przy masie jaką produkujemy i plonie jaki udaje się uzyskać tj. 10-12 t/ha różyczki – ma to niebagatelne znaczenie – zaznacza Rafał Kondracki. W swoim gospodarstwie uprawia również kalafiory takich odmian jak Almagro i David. Obie bardzo często sadzone są również jako poplony, a dzięki temu że ich okres wegetacji nie jest zbyt długi (80-85 dni), bez trudne dorastają w terminie i zapewniają dobry plon przy zbiorze październikowym.  Dla mnie ważna jest stabilność tych odmian, uprawiając je wiem że w określonym z góry czasie będę mógł wejść na pole i rozpocząć zbiory róż – podkreśla Pan Rafał.

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie - odmiana BatoryRafał Żmuda z brokułem odmiany Batory

Zdrowotność i plon na wysokim poziomie

Grzegorz Turek również w tym roku posadził brokuły w poplonie po wiosennej uprawie zielonego groszku. Nasadzenia udało mu się ukończyć dopiero koło 10 lipca, na szczęście przed sadzeniem miały miejsce opady co wpłynęło na dobre przyjęcie się rozsady. Później opady deszczu były znikome a mimo to brokuły dorosły i teraz 18 października zaczynamy zbiory – mówi Pan Grzegorz. Podstawową odmianą w produkcji Pana Grzegorza jest Monrello F1, zaś na przejazdach posadzono odmianę Batory F1. Obie odmiany dały dobry plon różyczki – zebrano 14 ton z hektara gotowej różyczki. Monrello bardzo dobrze sprawdził w moim gospodarstwie nie tylko pod względem plonu, ale też odmiana ta wykazywał się dużo lepszą zdrowotnością względem innych odmian brokuła uprawianych w tym gospodarstwie – podkreśla producent z Klementowic.

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie - odmiana MonrelloZ brokułem Monrello na polach Pana Grzegorza Turka

Brokuły i kalafiory w uprawie poplonie - odmiana MonrelloTak prezentował się brokuł Monrello