You are here

Uprawa papryki z nowymi odmianami i technologiami

Newsy
18.09.2017

Region radomski znany jest z tunelowej uprawy papryki. Dlatego też, firma Syngenta we współpracy z Yara Poland i firmami partnerskimi w miejscowości Dęba koło Przytyka, 30 lipca już po raz kolejny zorganizowały spotkanie poświęcone nowoczesnej uprawie papryki w tunelach. Zobowiązuje do tego choćby nie słabnący udział odmiany Yecla F1, która mimo obecności na rynku od 10 lat, ciągle jest wzorcem, nie do przebicia przez rynkowych konkurentów. 

Uprawa papryki z nowymi odmianami i technologiami

Precyzyjne nawożenie

Jak się okazało spotkanie odbyło się tuż na początku sezonu zbioru papryk czerwonych z tuneli foliowych. Jak przypomniał Wojciech Wojcieszek z firmy Yara, ten sezon był wyjątkowo trudny dla producentów papryki w tunelach, gdzie wiosenne (majowe) przymrozki w niejednym gospodarstwie całkowicie zniszczyły nasadzenia, a długo utrzymujące się chłody hamowały wzrost roślin. Dlatego tak ważne było poprawne odżywianie roślin, tak by zniwelować skutki niekorzystnych zjawisk pogodowych i przyśpieszyć wzrost roślin. To można zrobić poprzez umiejętnie prowadzone nawożenie, najlepiej poprzez fertygację. W początkowym okresie uprawy rośliny miały duże problemy z pobieraniem fosforu, a by to zniwelować warto było nawozić rośliny dolistnie np. z użyciem Kristalonu żółtego. Do fertygacji z kolei warto używać takich produktów jak Superba Zielona Forte, uzupełniana saletrą wapniową Calcinit oraz Krista MgS czy Krista MAG, będące źródłem magnezu. Oczywiście parametry przygotowanych pożywek powinny być dostosowane do składu chemicznego wody (rozpoznanego na podstawie analizy wody), gdzie zazwyczaj konieczne jest zakwaszanie pożywek. Nawożenie nierzadko powinno być dopasowane do odmiany, czego doskonałym przykładem jest odmiana Yecla F1.

Uprawa papryki z nowymi odmianami i technologiami

Yecla – ciągle na Topie

Yecla to zarazem podstawowo odmiana uprawiana w gospodarstwie Eweliny i Łukasza Jankowskich, którzy byli gospodarzami niedzielnego spotkania. W tym roku nasadzenia rozpoczęli pod koniec kwietnia, a przy produkcji rozsady korzystali z gotowej pikówki w tacach, która dostarczyła Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Uprawiają paprykę w tunelach o łącznej powierzchni 2,5 ha, a główną odmianą pozostaje niezastąpiona od lat Yecla. Odmiana - jak powiedział gospodarz - wymagająca, czasem nieco kapryśna, ale w efekcie odwdzięczająca się wysokimi plonami i znakomitą jakością owoców. Jest to odmiana, która bardzo dobrze wiąże owoce, a te bardzo szybko dorastają. To pozwala uzyskać wysoki plon wczesny a w efekcie wysoki plon sumaryczny – informował Łukasz Jankowski. Jak powiedział, w zależności od roku, plon jaki uzyskuje ze standardowego tunelu foliowego (240 m2) wynosi w jego gospodarstwie około 2 tony, a bywają lata, że jest nawet wyższy. Polecam odmianę Yecla innym producentom, ponieważ jest to to odmiana, która szybko dorasta i nie jest tak podatna na Fusarium, jak inne papryki – informował gospodarz spotkania. Yecla to odmiana doskonała do sprzedaży na rynku krajowym ale tez na eksport. Jako jedna z pierwszych wybarwia się na czerwono – informował Mariusz Kwiatkowski z Syngenta, dodając – Yecla jest odmianą, którą jeśli dobrze poprowadzimy od początku sezonu, plonuje równomiernie do końca uprawy i praktycznie wszystkie owoce można zebrać na czerwono. Kształt, wyrównanie i jednolitość sprawiają że Yecla jest standardem w uprawie papryki i nie ma sobie równych.

W trakcie spotkania prezentowano też nieco późniejszą odmianę Beniel F1, która tworzy trochę cięższe i większe owoce niż Yecla, o macie około 200 g. Zapewnia również bardzo dobre plonowanie, co jest zasługą m.in. silnego wigoru i dużej siły wzrostu. Odmiana ta doskonale nadaje się na eksport, dobrze się tez prezentuje przy sprzedaży w kartonach. Trzecia z prezentowanych odmian to Balta F1, cechująca się również przydatnością do uprawy w otwartym gruncie. Jest odmianą, która oferuje największe owoce dorastające do masy 250 g. Z tego względu jest to odmiana polecana dla tych którzy kierują paprykę do sprzedaży na krajowym rynku, gdzie preferowane są papryki o dużych i ciężkich owocach.

Spotkanie zorganizowane w gospodarstwie Państwa Jankowskich, którzy specjalizują się w uprawie papryki było doskonała okazją do zapoznania się z różnymi technologiami uprawy papryki. Jest tu ona bowiem realizowana w prostych tunelach pojedynczych, ale też zblokowanych obiektach różnego typu, jak również tunelach z pompowaną podwójną folią, które początkowo wykorzystywane są do produkcji rozsady, później są używane pod uprawę towarową papryki. Widać, że gospodarze nastawieni są na rozwój. Postawili na sprawdzone odmiany (ciągle nie mającą sobie równych Yecle), dobre nawozy (Yara), zainwestowali w nowoczesne tunele oraz system do nawadniania i precyzyjnego nawożenia. To się odpłaca – dobrą jakością papryki, wysoki plonami i dobrymi dochodami z prowadzonej działalności.