You are here

Stop Wyleganiu

Newsy
02.03.2021

Stop Wyleganiu

Zboża narażone są na wiele stresów pogodowych. Deszcz i wiatr są to główne czynniki pogodowe powodujące wyleganie zbóż. Rezultatem wylegania zbóż jest utrata plonu i duże straty finansowe. Sprawdź jak temu zapobiec.

Czym jest wyleganie? Trudne warunki pogodowe, takie jak intensywny deszcz, silny wiatr, gradobicia, mogą powodować wyleganie łanu, czyli trwałe pochylenie roślin. Zależnie od miejsca występowania w roślinie, mówimy o wyleganiu źdźbłowym albo łodygowym lub o wyleganiu korzeniowym (gdy zachodzi u podstawy źdźbła, przy samych korzeniach). Wylęgnięte zboże trudniej jest zebrać - im więcej roślin i im większy stopień pochylenia, tym większy problem), część kłosów zostaje na polu. Zazwyczaj takie zboże możemy przeznaczyć tylko na paszę.

Na szczęście rolnicy nie pozostają osamotnieni z tym problemem. Środki, które zapobiegają wyleganiu to regulatory wzrostu lub retardanty, można też się spotkać z takimi nazwami jak: „antywylegacze” czy „skracacze”. W zależności od terminu zastosowania (faza krzewienia lub strzelania w źdźbło), wspomagają krzewienie (opóźniają redukcję zawiązanych źdźbeł), wzmacniają i skracają międzywęźla, wspomagają rozwój systemu korzeniowego i pogrubiają komórki źdźbła.

Niestety żaden, nawet najlepszy regulator wzrostu, nie daje 100% gwarancji. Dlatego właśnie tak ważna dla efektywności ekonomicznej jest ocena ryzyka wylegania, a także wiedza jak zwiększyć skuteczność samego zabiegu. Więcej na temat problemu wylegania zbóż dowiesz się na specjalnej stronie dedykowanej wyleganiu zbóż – https://www.syngenta.pl/stop-wyleganiu

Jeżeli chcesz ocenić prawdopodobieństwo wylegania na Twoim polu skorzystaj z nasze aplikacji NieWylegaj. Co więcej, opracowane przez nas narzędzie proponuje konkretne rozwiązania w zakresie skracania i dokrzewiania plantacji.

Aplikację możesz pobrać na swój telefon lub skorzystać z aplikacji webowej: https://www.syngenta.pl/niewylegaj