You are here

Ruszyła kolejna edycja monitoringu omacnicy prosowianki - najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy.

Newsy
29.06.2016

Zasięg występowania omacnicy w Polsce z roku na rok powiększa się, dlatego Syngenta uruchomiła aż 25 lokalizacji z pułapkami świetlnymi - to dwa razy więcej niż w poprzednim sezonie.

Lokalizacje pułapek oraz monitoringu szkodnika dostępne są na stronie www.stopomacnicy.pl

Rozpoznawanie omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis)

Omacnica prosowianka

Biologia i zwalczanie omacnicy prosowianki

Motyle omacnicy wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice). Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.

Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym. Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

Jak zwalczać omacnicę prosowiankę?

KareteZeon Zeon zawodowiec

W zwalczaniu omacnicy prosowianki zalecamy preparat Karate Zeon.
Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59), dawka: 0,2 l/ha.