You are here

Rośnie presja chorób na polach w całym kraju. Nie czekaj z zabiegami na brunatną plamistość liści, która staje się chorobą nr 1 w pszenicy. Działaj już teraz!

Newsy
21.05.2018

Na podstawie aktualnych obserwacji pól po obfitych opadach deszczu wynika, że w obecnym roku rolnicy będą mieli duży problem z brunatną plamistością liści (DTR). W większości województw już w tej chwili został przekroczony próg szkoliwośći i zabiegi na brunatną plamistość liści są konieczne.

Presja chorób na polach

Od dwóch tygodni systematycznie rośnie presja chorób. Pomimo, że w większości rejonów zabiegi T2 trwa, zdecydowaliśmy wysłać ten komunikat. Przebieg wegetacji wiosennej w tym roku jest szczególny i tylko rolnicy, którzy zadbają o pełną ochronę będą mogli liczyć na wysokie plony.

W oknie zabiegów T2 proponujemy dwa rozwiązania:

Presja chorób na polach - brunatna plamistość
Zdjęcie: Występowanie brunatnej plamistość liści w województwie podkarpackim 18.05.2018

Poza septoriozami liści pszenicy warto zwrócić uwagę na pojawiającą się w coraz większym nasileniu brunatną plamistość liści. Staje się ona w tej chwili chorobą nr 1 w pszenicy. Syngenta posiada najlepsze rozwiązanie na rynku na tego typu problem. Jest nim substancja czynna propikonazol zawarta w preparatach Artea i Menara.

Presja chorób na polach - porażenia
Źródło: wyniki doświadczeń z Uniwersitetu w Aarhus w Dani, 2002 r.,

Unikalne działanie propikonazolu przeciwko „DTR-ce” jest potwierdzone zarówno w badaniach wewnętrznych jak i niezależnych ośrodkach badawczych. Skuteczność została potwierdzona zarówno w trakcie badań w Danii oraz potwierdzają je rekomendacje wielu niemieckich doradców.

Zabieg T3 – czego możemy się spodziewać?

Biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe oraz obfite opady deszczu w ostatnich dniach, możemy spodziewać się postępującej presji chorób liści. Niewykluczone również, że wystąpią septoriozy plew oraz fuzariozy kłosów. Bazując na obserwacjach z ostatnich lat septorioza plew występowała w podobnym nasileniu jak fuzarioza kłosów.

Jak zwalczać te choroby? W tym oknie aplikacji polecane są sprawdzone i skuteczne rozwiązania: Menara lub Artea. W przypadku spodziewanej presji fuzariozy kłosów zalecamy dodatek tebukonazolu.

Rekomendacja dawek:

  • Menara 0,4 l/ha + tebukonazol 250 0,6 l/ha
  • lub Artea 0,5 l/ha + tebukonazol 0,6 l/ha