You are here

Propikonazol - dlaczego warto zaopatrzyć się w produkty z tą substancją zanim znikna z rynku?

Newsy
28.02.2019

Prof. dr hab. Marek Korbas
Mgr inż. Jakub Danielewicz

Zakład Mikologii, IOR-PIB w Poznaniu

 

Uzyskanie wysokiej jakości plonów pozwalających zbilansować nakłady poniesione na ich wytworzenie wymaga kompleksowego podejścia do ochrony roślin. Oznacza to dbałość o wybór odpowiednich substancji czynnych charakteyzujących się szerokim spektrum zwalczanych agrofagów na każdym etapie rozwoju roślin.

Ze względu na obserwowane w ostatnim czasie zmiany w dostępności poszczególnych substancji czynnych, związane z pracami legislacyjnymi Komisji Europejskiej, przewiduje się, że wiele wartościowych substancji czynnych stanowiących standardowe rozwiązania może zniknąć z rynku. Jedną z grup chemicznych znajdujących się w kręgu zainteresowań ww. Komisji są triazole - grupa chemiczna ceniona w świecie rolniczym za wysoką skuteczność w ograniczaniu chorób zbóż, warzyw oraz innych roślin rolniczych i ogrodniczych.

Propikonazol - zwalczane choroby

Dobrym przykładem charakteryzującym powszechność zastosowania substancji czynnych z ww. grupy jest propikonazol. Ta substancja o działaniu układowym przeznaczona jest do stosowania zapobiegawczego i leczniczego. Szybko pobierana i rozprowadzana w roślinie znajduje zastosowanie m.in. w ochronie przed chorobami w uprawie jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i żyta. Dzięki ww. właściwościom oraz szerokiej gamie ograniczanych chorób może być z powodzeniem stosowana zarówno w formie fungicydów jednoskładnikowych, jak również jako partner z substancjami czynnymi zinnych grup chemicznych, np. karboksyamidów (SDHI). Brunatna plamistość liści (DTR), mączniak prawdziwy zbóż i traw, septoriozy, rdze, plamistość siatkowa jęczmienia to tylko niektóre z chorób, które można skutecznie ograniczać dzięki propikonazolowi. Dużą zaletą substancji czynnych z grupy triazoli (w tym propikonazolu) jest to, że grzyby powodujące rdze nie są na nie odporne. Biorąc pod uwagę zalety propikonazolu zasadne wydaje się zaniepokojenie producentów rolnych brakiem możliwości stosowania ww. substancji czynnej (w przyszłości również innych z tej grupy) w nadchodzących latach.

Decyzje podjęte na przełomie roku 2018/2019 skutkujące wycofaniem propikonazolu nie oznaczają, że nie można stosować w tym sezonie tej substancji czynnej, a zezwolenie na wykorzystanie zakupionych zapasów do marca 2020 r. utwierdza praktykę rolniczą w konieczności szybkiego podjęcia działań związanych ze stosowaniem tej substancji. Wycofanie propikonazolu spowoduje również konieczność wycofania z handlu produktów, w których propikonazol był jednym z elementów składowych. Jak już wspomniano, bardzo często ze względu na zwiększenie spektrum ograniczanych chorób propikonazol oferowanyjest w połączeniu z cyprokonazolem czy fenpropidyną. Takie połączenie stanowi solidny fundament dla ochrony rozwijających się roślin.

Sezon 2019/2020 będzie ostatnią szansą zakupienia i zastosowania produktów opartych o propikonazol - warto z tego skorzystać. Wycofywanie skutecznych substancji czynnych z obrotu dotyczy również wielu innych substancji czynnych. Działanie takie dotyczy ochrony zdrowia, ale może wpłynąć na doczesne postrzeganie ochrony roślin, co w końcowym rozrachunku spowoduje utratę wielu skutecznych i pożądanych rozwiązań w kompleksowej ochronie roślin.