You are here

Parch jabłoni – objawy, definicja, zwalczanie

Newsy
01.07.2017

Parch jabłoni

Parch jabłoni to jedna z częściej spotykanych w sadach jabłoniowych chorób. Choć przez wiele osób jest bagatelizowana, dla sadowników jej pojawienie się oznacza kłopoty. Jest to bowiem groźna choroba, występująca na jabłoniach. Jak rozpoznać parch jabłoni, czym i kiedy go zwalczać? Poniżej kilka cennych rad, które każdy sadownik (i nie tylko) powinien dobrze zapamiętać.

Czym jest parch jabłoni i jak się objawia?

Parch jabłoni to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Venturia inaeualis. Atakuje drzewa w polskich sadach niezwykle często, prowadząc do zmniejszenia plonu sadów jabłoniowych. Na pozór owoce porażone parchem jabłoni wydają się zdrowe, a jedynie mniej atrakcyjne z wyglądu – nic bardziej mylnego. Parch jabłoni, bowiem jak każda inna choroba, jest groźny dla konsumenta.

Chociaż parch jabłoni to choroba grzybowa, jego objawy nie przypominają skutków porażenia owoców innymi chorobami grzybowymi, takimi jak np. pleśnie. Zamiast mięknąć i gnić, zaatakowane owoce pokrywają się plamami, a skórka wytwarza w tym miejscu coś w rodzaju tarczy ochronnej w postaci brązowych warstw korkowych. Owoc może przy tym ulegać deformacji, a nawet pękać.

Objawy parchu jabłoni są najbardziej widoczne na owocach, ale wprawny sadownik dostrzeże je również w innych miejscach. Parch jabłoni atakuje także liście, które pod wpływem działania grzyba pokrywają się ciemniejszymi plamami, w odcieniach oliwkowych lub nawet brązowych. Może również dotknąć młodych, jeszcze niezdrewniałych pędów jabłoni, a także ogonków liści czy nawet kwiatów.

Dlaczego zwalczanie parcha jabłoni jest konieczne?

Po odkryciu jakichkolwiek z powyższych objawów choroby, sadownik powinien natychmiast przedsięwziąć działania, mające na celu zwalczanie parcha jabłoni. Jest to konieczne z wielu powodów. Parch jabłoni jest chorobą, która będzie powracać do sadu co roku, jeżeli się jej na to pozwoli. Zmniejszenie plonów sadów jabłoniowych jest oczywistym skutkiem panoszenia się parcha jabłoni, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wspomniana choroba prowadzi do osłabienia drzewa. Poza tym owoce zarażone, zamiast być cennym źródłem witamin, stają się nosicielem kancerogennych metabolitów grzyba.

Ochrona jabłoni przed parchem

Najbardziej skuteczną formą ochrony jabłoni przed parchem jest stosowanie odpowiednich fungicydów, takich jak Chorus 50 WG od firmy Syngenta. Skuteczność tego środka ochrony roślin oparta jest na uniemożliwianiu wnikania patogenu w głąb tkanek rośliny (w stosowaniu zapobiegawczym) lub zahamowanie wzrostu grzybni (w działaniu interwencyjnym). Efektywność środka Chorus została potwierdzona w szerokim zakresie temperatur – fungicyd ten sprawdził się nawet w niższych temperaturach. Chorus działa dogłębnie i szybko. Jest przy tym bardzo wygodny w użytkowaniu – łatwo się rozpuszcza i jest bezpieczny w stosowaniu mieszanek z innymi opryskami.

Zagrożenie parchem jabłoni: kiedy pryskać?

Jeżeli sadownik zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa wystąpienia parchu jabłoni w swoim sadzie, powinien sięgnąć po fungicyd zapobiegawczy. W takim przypadku stosowanie oprysku przypadnie na wiosnę, a konkretnie na fazę rozwoju liści z pąków, pojawiania się pąka kwiatowego lub na wczesną fazę kwitnienia. Jeżeli sadownik nie prognozował w swoim sadzie występowania parcha jabłoni, a ten jednak się pojawił, należy sięgnąć po fungicyd interwencyjny, doraźnie leczący zarażone drzewo. Wówczas czas oprysku przypadnie na dostrzeżenie pierwszych objawów chorobowych. W obu sytuacjach sprawdzi się Chorus 50 WG, który jest skuteczny zarówno w stosowaniu zapobiegawczym, jak i interwencyjnym.