You are here

Odmiany dent na każde warunki!

Newsy
19.03.2021

Odmiany dent na każde warunki!

Uprawiasz kukurydzę na ziarno? Nie wybrałeś jeszcze odpowiedniej odmiany? Dowiedz się, dlaczego warto wybrać odmiany w typie dent od Syngenta!

Każdy rolnik doskonale wie, że wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy determinuje jej przeznaczenie. Jednym z głównych kierunków uprawy kukurydzy jest ziarno. Pamiętajmy, że przy wyborze odpowiedniej odmiany należy uwzględnić nie tylko przeznaczenie, ale także możliwości techniczne gospodarstwa, ogólną kulturę uprawy, w tym klasę gleby, oraz zmianowanie.

Kilka słów o odmianach dent

Odmiany typu dent charakteryzują się ziarnem o płaskim kształcie, z charakterystycznym zgłębieniem (rejestrem) i przewagą skrobi mączystej. Ich cechą jest nieco wolniejszy rozwój początkowy, większa wrażliwość na wschody oraz późniejsze kwitnienie w porównaniu do odmian w typie flint, stąd też wymagają siewu w dobrze ogrzaną glebę, której temperatura w wierzchniej warstwie powinna wynosić ok. 8‑12°C. Odmiany dent poleca się uprawiać w cieplejszych rejonach, na stanowiskach szybko nagrzewających się oraz na glebach lżejszych. Posiadają wyższy potencjał plonowania, a ziarno polecane jest do produkcji skrobi i alkoholu. Warto podkreślić, że rośliny odmian w typie dent są dość wysokie i bogato ulistnione.

SY Macao – dent na każde warunki

Odmiana SY Macao to nowość w portfolio Syngenta. Jej główną zaletą jest świetna adaptacja do trudnych warunków środowiskowych. Warto podkreślić, że nawet w trudnych warunkach potrafi wydać stabilny plon ziarna. SY Macao wysiane na dobrych i bardzo dobrych stanowiskach odznacza się bardzo wysokim potencjałem plonowania. Ponadto, szybko oddaje wodę w końcowej fazie wegetacji. Jest to także odmiana z programu hodowlanego Artesian, co oznacza, że jest bardziej odporna na stres suszy oraz wysokie temperatury w trakcie wegetacji.

SY Marimba, czyli pewny plon w pewnych warunkach

Przy odmianach w typie dent warto także wspomnieć o SY Marimba. Odmiana ta w badaniach CCA COBORU w 2018 roku uzyskała 3. wynik plonowania – 139,7 dt/ha (14 % wilg.), a zatem aż 107 % wzorca. Jej cechą charakterystyczną są piękne beczułkowate kolby oraz bardzo zdrowe rośliny o wysokiej odporności na wyleganie. SY Marimba w końcowej fazie wegetacji bardzo szybko oddaje wodę z ziarna dzięki mocnemu dry down. Ponadto jest to odmiana z grupy Powergrain, która cechuje się ponadprzeciętnymi wynikami plonowania w dobrych i bardzo dobrych warunkach uprawy.