You are here

Nasze odmiany polecają się nie tylko od święta!

Newsy
14.12.2020

Nasze odmiany polecają się nie tylko od święta!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niebawem zasiądziemy z rodzinami do stołu, na którym pojawi się 12 tradycyjnych, wyjątkowych potraw wigilijnych. Syngenta w 2021 roku wprowadzi na rynek co prawda nie 12, a aż 21 nowych odmian kukurydzy kiszonkowej oraz ziarnowej. Z czego jesteśmy bardzo dumni!

Dwanaście – tyle dań wigilijnych przygotowanych jest z płodów ziemi, a więc dzięki ciężkiej pracy rolnika. Każda z potraw jest pyszna, lecz każda smakuje inaczej. Wszystkie zaś łączy jedna wspólna cecha – są jedynymi w swoim rodzaju potrawami wigilijnymi. Podobnie jest z naszymi odmianami – choć wszystkie mają cechy wspólne, każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa.

Nie sposób nie zgodzić się z tym, iż główną i niezastąpioną potrawą na naszych stołach od dekad jest polski tradycyjny karp. Karpiem w portfolio Syngenta jest bez wątpienia SY Amfora – królowa wśród kiszonek. Wyróżnia ją to, czego szukają wszyscy producenci bydła mlecznego, czyli wysoka zawartość suchej masy oraz skrobi, a także strawność całych roślin. Jednak nie samym karpiem domownicy żyją!

Kolejną potrawą na naszym stole, obok której nikt nie przejdzie obojętnie, jest rozgrzewający i dodający energii barszcz z uszkami. Naszą pewną dawką energii wśród kiszonek jest kolejna gwiazda portfolio, czyli SY Nomad. Jego wysoka zawartość skrobi oraz suchej masy, a także strawność całych roślin z pewnością doda siły całemu stadu.

Na tradycyjnym świątecznym stole nie może zabraknąć oczywiście pierogów z kapustą i grzybami. Dwa proste składniki farszu to bez wątpienia uczta dla nie jednego podniebienia! Odmiana kukurydzy SY Feronia to niezawodne połączenie, które idealnie się komponuje. Dzięki wysokiej zawartości suchej masy oraz skrobi świetnie sprawdzi się jako komponent wysokiej jakości paszy objętościowej, która sprosta wymaganiu każdej krowy.

Czy wszyscy już najedzeni? Warto pamiętać, żeby zostawić sobie trochę miejsca na dokładkę – czas na słodkości, czyli świąteczny piernik i makowiec. Każda pani domu wie, że podstawa smaku ciasta to dobrej jakości produkty. SY Macao to nowość Syngenta wśród odmian ziarnowych, która posiana na dobrych glebach odwdzięczy się wysokim plonem ziarna. Ponadto wyróżnia się stabilnym plonem również w trudnych warunkach oraz bardzo dobrze oddaje wodę w końcowej fazie wegetacji.

Wesołych Świąt i… smacznego!