You are here

Najlepsze odmiany kiszonkowe od Syngenty

Newsy
11.02.2021

Najlepsze odmiany kiszonkowe od Syngenty

Najlepsze odmiany kiszonkowe powinny odznaczać się wysokim plonem, strawnością oraz dużą zawartością energii. Nowi bohaterowie Syngenta posiadają wszystkie te cechy, dzięki czemu są świetnym komponentem TMR i pozwalają na uzyskanie wyższych wydajności mleka. Przekonaj się sam!

Odmiany z hodowli Syngenta, które w doświadczeniach uzyskują wybitne wartości energetyczne oraz strawnościowe, oznaczane są jako Powercell. Na sezon 2021 polecamy trzy odmiany z tego programu hodowlanego – SY Amfora, SY Feronia oraz SY Nomad.

Poznaj królową kiszonki – SY Amfora

Polecana do uprawy przede wszystkim na kiszonkę, jednak z powodzeniem może być także zbierana na ziarno. Odmiana o FAO 260-270 w typie ziarna pośredniego. SY Amfora dzięki bardzo mocnemu wigorowi wiosennemu, wybitnie dobrze reaguje na siewy na stanowiska wolniej nagrzewające się. Odmiana nadaje się na gleby od średnich do bardzo dobrych, jednak najlepiej plonuje na glebach dobrych. Warto podkreślić, że SY Amfora to odmiana wysoka, bogato ulistniona, charakteryzująca się dobrym parametrem Stay Green. W doświadczeniach wdrożeniowych Syngenta 2018-2020 odmiana wykazała się bardzo wysokimi plonami zielonki o wysokiej zawartości skrobi. SY Amfora uzyskała średni wynik plonowania w roku 2020 na poziomie 22,6 t suchej masy z hektara.

SY Feronia – Stay Green ekspert

Polecana do uprawy zarówno na kiszonkę, jak i na ziarno. Odmiana o FAO 250 w typie ziarna pośredniego. Nadaje się na siewy na stanowiska wolniej nagrzewające się. SY Feronia wykazuje dobry wigor wiosenny. Z powodzeniem można ją uprawiać na wszystkich stanowiskach glebowych, jest tolerancyjna w uprawie również na słabszych stanowiskach. Rośliny są wysokie, bogato ulistnione oraz charakteryzują się wysoką zdrowotnością. W doświadczeniach wdrożeniowych Syngenta 2018-2020, SY Feronia wykazała się wybitną odpornością na skrajnie niekorzystne warunki środowiskowe. Odmiana wykazuje się także bardzo mocnym Stay Green. Pozwala to na uzyskanie wysokiego stopnia dojrzałości kolby przy optymalnym poziomie suchej masy, a w następstwie uzyskanie kiszonki o wysokiej zawartości skrobi. Warto podkreślić, że odmiana ta uzyskała średni wynik plonowania w roku 2020 na poziomie 22,2 t suchej masy z hektara.

Wulkan energii, czyli SY Nomad

Tak, jak poprzednie odmiany, SY Nomad z powodzeniem można użytkować jako odmianę kiszonkową oraz ziarnową. Jest to odmiana o FAO 250 w typie ziarna pośredniego. SY Nomad z powodzeniem można wysiewać na stanowiskach wolniej nagrzewających się. Odmiana ta wykazuje dobry wigor wiosenny. Warto podkreślić, że SY Nomad polecana jest szczególnie do uprawy na najsłabszych stanowiskach glebowych, przy czym można ją wysiewać także na lepszych glebach. Ponadto, SY Nomad charakteryzuje się bardzo wysokim udziałem kolby w plonie, dzięki czemu nazywany jest wulkanem energii. Odmiana ta w 2020 roku uzyskała średni wynik plonowania na poziomie 21,2 t suchej masy z hektara.