You are here

Na południu w końcu popadało, co dalej z ochroną upraw? Zobacz, co radzą eksperci Infopole.

Newsy
30.04.2019

Sprawdź Infopole Extra - jedyne w Polsce raporty polowe poszerzone o bieżące zalecenia ekspertów, analizę przebiegu pogody, ocenę stanu plantacji i stopień porażenia przez patogeny.

Zobacz, co radzą eksperci Infopole.

Miasto Opady (mm) 27-29.04.2019
Wrocław 16
Toruń 3
Łódź 13
Lublin 23
Zielona Góra 8
Kraków 32
Radom 18
Opole 26
Rzeszów 41
Białystok 1
Gdańsk 1
Katowice 36
Kielce 38
Olsztyn 1
Kalisz 16
Szczecin 4

Jak widać na mapie, w południowej części kraju nadeszły długo oczekiwane opady. Po przedłużającej się suszy, deszcz na pewno poprawi stan wielu plantacji i nastroje ich właścicieli. Pogoda pozwala także wykonać zaległe i bieżące zabiegi ochrony roślin.

 

1. W zbożach ozimych: zapobieganie wyleganiu – Moddus Flexi. ELATUS Era – pełne ręce roboty w walce z chorobami.

Długotrwała susza i temperatury powyżej 20oC powodowały wyhamowanie wzrostu pszenic. W skrajnych sytuacjach dochodziło już do redukcji rozkrzewień i zamierania kolejnych liści. Sytuacja była na tyle dramatyczna, że rolnicy podejmowali uzasadnione decyzje wyczekiwania z zabiegami regulacyjnymi i fungicydowymi. Opady deszczu i ochłodzenie będzie sprzyjać intensywnemu wzrostowi pszenicy ozimej na ostatnim międzywęźlu i dokłosiu. Stosowanie Moddus Flexi w tym momencie jest niezbędne, gdyż dzięki temu uzyskamy bardzo silny wpływ na zmniejszenie wysokości roślin. I w ten sposób zabezpieczymy skutecznie rośliny przed wyleganiem.

Zobacz, co radzą eksperci Infopole - w zbożach ozimych

Dodatkowo, w tym czasie nastąpią infekcje i przyspieszenie rozwoju chorób grzybowych. Długi czas nawilżenia liści sprowokuje rozprzestrzenianie się zarodników i zoptymalizuje warunki do infekcji. Oznacza to bezwzględną potrzebę zastosowania fungicydów do ochrony liści. Podstawowymi zagrożeniami będą teraz choroby liści: septorioza paskowana liści, septorioza plew, rdze brunatna, rdza żółta i DTR.

Zobacz, co radzą eksperci Infopole - choroby liści

 

  1. W lokalizacjach, w których zabieg T1 był wykonany ponad 3 tygodni temu, aktualnie dobiega koniec działania fungicydów zastosowanych w tej fazie i konieczne jest przyśpieszenie zabiegu T2, szczególnie po opadach deszczu, w celu uniknięcia strat. (faza liścia podflagowego)
  2. W lokalizacjach, w których zabieg T1 był wykonany niedawno – zalecamy aplikację ELATUS Era po upływie 3 tygodni od zastosowania zabiegu w T1. (początek fazy liścia flagowego)

Elatus Era zapewni działanie profilaktyczne i długi czas zabezpieczenia przed chorobami liści aż do zabiegu T3, czyli ochrony kłosa przed fuzariozą. Wczesne zastosowanie spowoduje również dłużej trwającą stymulację fizjologii roślin i lepszą adaptację roślin w warunkach stresowych, co umożliwi ochronę potencjału plonowania pszenicy ozimej.

Tam, gdzie ze względu na suszę, nie udało się wykonać zabiegów chwastobójczych, należy to jak najszybciej nadrobić. Chwasty jedno- i dwuliścienne możemy zwalczać do fazy drugiego kolanka (Axial Komplett Pak, Avoxa Pak). Axial 50EC na miotłę nawet do fazy liścia podflagowego (BBCH 37).

Zobacz, co radzą eksperci Infopole

2. W kukurydzy: przedwschodowa walka z chwastami w optymalnych warunkach – Lumax.

Pogłębiająca się susza w glebie uniemożliwiała wykonanie skutecznych zabiegów przedwschodowych w kukurydzy. Ostatnie opady deszczu, szczególnie tam gdzie przekroczyły 10 mm, dają nam tę możliwość. Pełne działanie preparatu Lumax osiągamy w zabiegach przedwschodowych, jak i wcześnie po wschodach (do fazy 3-go liścia kukurydzy), dzięki wodzie, która przemieści preparat w glebie, i w ten sposób dotrze on do kiełkujących chwastów.

Zobacz, co radzą eksperci Infopole - w kukurydzy

3. W rzepaku: kulminacyjny moment na wykonanie zabiegów w okresie okołokwitnieniowym. Amistar Gold.

Pogłębiająca się susza w ostatnich dwóch tygodniach i wzrost temperatury powietrza z jednoczesnymi przymrozkami nałożył się na intensywny wzrost rzepaku ozimego z początkiem kwitnienia w regionie południowo zachodniej części Polski. Pierwsze pomiary występowania zgnilizny twardzikowej osiągnęły już poziom 43% porażenia płatków kwiatowych w teście płatkowym. Opady deszczu i spadek temperatury poniżej 15oC spowoduje zdecydowanie większy wylot zarodników askospor z apotecjów. Dodatkowym elementem zwiększającym ryzyko zwiększonej infekcji są pęknięcia łodyg rzepaku spowodowane przymrozkami. Wzrost temperatur do poziomu 16oC - 22oC będzie sprzyjał infekcjom. To oznacza, że zaraz po opadach deszczu konieczna będzie szybka ochrona rzepaku przed zgnilizną twardzikową preparatem Amistar Gold.

Zobacz, co radzą eksperci Infopole - w rzepaku

Aktualną sytuację polową warto sprawdzać co tydzień w raportach Infopole na https://www.syngenta.pl/infopole

Zobacz bieżące zalecenia ekspertów Infopole Extra dla regionu centralnej i wschodniej Polski (warunki pogodowe, presja patogenów, zalecenia ekspertów):

Raport regionalny 2019 nr 7