You are here

Łamliwość podstawy źdźbła – czy można było jej zapobiec?

Newsy
19.04.2021

Tegoroczna wiosna nas nie rozpieszcza. Wilgotna i zimna wiosna wymaga od rolników dużej cierpliwości. Mimo, że rośliny osiągnęły już odpowiednie fazy rozwojowe, z zabiegiem fungicydowym i regulującym trzeba będzie poczekać na okno pogodowe które umożliwi wjazd opryskiwaczem.

Co w trawie piszczy?

Wilgotne warunki są idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów na liściach zbóż. Oprócz liści choruje również podstawa źdźbła, na której często znajdujemy łamliwość podstawy źdźbła. Tę chorobę jest trudniej zidentyfikować, ponieważ na tym etapie rozwoju pszenicy należy wykopać roślinę i sprawdzić dokładnie jej podstawę. Warto jednak sprawdzić czy choroba ta występuje ponieważ chłodne i wilgotne warunki są idealne do jej rozwoju. Straty związane z zaniedbaniem mogą sięgać nawet 35 % plonu, więc warto przyjrzeć się roślinom uważniej. Szczególnie dokładnie należy obserwować te rośliny które uprawiane są na stanowiskach z ubogim płodozmianem. Jeżeli na polu w poprzednich latach często uprawiana była pszenica, jest spora szansa, że zarodniki łamliwości podstawy źdźbła są obecne na polu.

Jak zwalczać?

Łamliwość podstawy źdźbła – czy można było jej zapobiec? - jak zwalczaćZe względu na to, że łamliwość podstawy źdźbła rozwija się jesienią oraz głównie wiosną, zabezpieczenie rośliny przed łamliwością podstawy źdźbła zaprawą nie jest możliwe. Aktualnie na rynku posiadamy pięć substancji aktywnych, które działają na tę chorobę (cyprodynil, protiokonazol, boskalid, metrafenon i prochloraz). Nie bez powodu tylko jedną z nich można znaleźć w zaprawach zbożowych. Zaprawy zbożowe ograniczają występowanie chorób w początkowych fazach rozwojowych, jednak nie wykluczają wykonywania zabiegu T1 w oziminach. Zaprawy nowej generacji utrzymują rośliny w dobrej kondycji przez okres jesieni i zimy. Nowoczesne substancje czynne stosowane w zaprawach nasiennych (np. sedaksan) pozwalają na kontrolę chorób (często niemożliwych do kontroli fungicydami nalistnymi) pojawiających się w początkowych fazach rozwojowych roślin i są stosowane w celu zabezpieczenia roślin przed patogenami takimi jak np. Rhizoctonia – powodującymi na roślinie objawy często mylone z łamliwością podstawy źdźbła, Typhula ssp. sprawcę pałecznicy zbóż i traw (sedaksan). Należy pamiętać, że zaprawa nie zwalczy efektywnie łamliwości podstawy źdźbła głównie dlatego, że substancja czynna nie jest aktywna przez tak długi czas (od siewu do wiosny jest to okres około 4-7 miesięcy). Choroby podstawy źdźbła zwalczamy dopiero wiosną!

Jaki preparat wybrać?

Analiza badań niezależnych instytucji, a także rekomendacje z kwietniowego wydania Top Agrar wyraźnie wskazują na to, że jedną z najskuteczniejszych substancji do zwalczania łamliwości podstawy źdźbła jest cyprodynil. Co ciekawe w porównaniu do substancji z innych grup chemicznych można stosować ją w niższych temperaturach. Produkt Unix 75 WG będzie zatem najlepszym wyborem w bieżącym sezonie.

Łamliwość podstawy źdźbła – czy można było jej zapobiec? - wykres 1
Rysunek 1 Na podstawie danych Niemieckiej Izby Rolniczej Nadrenii Północnej

Łamliwość podstawy źdźbła – czy można było jej zapobiec? - wykres 2
Rysunek 2 Źródło Top Agrar 4.2021 na podstawie danych Izby Rolniczej Nadrenii Północnej Westfalii 2021