You are here

Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Newsy
05.03.2021

Zegarki, perfumy i środki ochrony roślin – co mają ze sobą wspólnego tak różne produkty? To, że bywają podrabiane i pojawiają się w nielegalnym obrocie. Najpopularniejszym miejscem oferowania podróbek do sprzedaży jest oczywiście Internet. Rolnicze fora internetowe oraz platformy sprzedażowe i aukcyjne są pełne tzw. okazji typu Tanie środki ze Wschodu, Tańsze pestycydy z Zachodu, lub ofert mówiących o tym, że komuś zostało kilka butelek jakiegoś środka i chciałby je sprzedać. Widząc takie ogłoszenia można mieć pewność, że natknęliśmy się na produkt sfałszowany.

Polska, leżąc na wschodniej granicy Unii Europejskiej, jest bardziej narażona na przemyt podrobionych produktów. Pomimo licznych zatrzymań przez Krajową Administrację Skarbową oraz Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa problem ten nasila się.

Zagrożenie, jakie płynie z tego procederu, jest ogromne. Kupując pestycydy z niepewnego źródła rolnik naraża siebie jako użytkownika takich produktów, swoje plony, a także środowisko naturalne. Podróbki nie można nazwać środkiem ochrony roślin – to nieprzebadana mieszanka różnych substancji, o nieznanym składzie, działaniu i wpływie na otoczenie.

Kupując podróbki, tracisz wiele razy! - warsztat

Jak kupić oryginalny produkt?

  • Sprawdzić na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czy dany produkt jest zarejestrowany w Polsce.
  • Zakupu dokonać w sklepie stacjonarnym lub internetowym, który jest zarejestrowany i kontrolowany przez WIORiN.
  • Żądać faktury VAT za dokonany zakup.
  • Zwrócić uwagę, czy produkt jest opatrzony etykietą w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania.

Więcej informacji na stronie https://bezpiecznauprawa.org/