You are here

Kukurydza – kiedy stosować herbicydy, aby jej nie uszkodzić?

Newsy
20.05.2018

Kukurydza jest rośliną, która lubi ciepło i światło – mimo tego, że jest rośliną podzwrotnikową, hodowana w klimacie umiarkowanym także daje obfite plony. Uprawianie kukurydzy, przy odpowiednim podejściu do sprawy, może być naprawdę proste i efektywne. Nowoczesne preparaty pozwalają na zapewnienie jej optymalnej ochrony przed chwastami zaledwie podczas jednego zabiegu w sezonie.

Kukurydza – kiedy stosować herbicydy

Kukurydza jest bardzo wrażliwa, szczególnie na samym początku wzrostu. Zagrażają jej niskie temperatury i niska wilgotność gleby. Nie powinna także konkurować z chwastami o światło i wodę, bo zaburza to naturalny proces fotosyntezy. Aby otrzymać najwyższy plon w jej uprawie należy zwalczać chwasty, najlepiej poprzez stosowanie herbicydów.

Czym są herbicydy i jak działają?

Herbicydy są rodzajem pestycydów, które eliminują chwasty. Najlepszym wyborem jest korzystanie z herbicydów selektywnych, które zwalczają szerokie spektrum chwastów nie uszkadzając przy tym rośliny. Przy wyborze herbicydu należy zwrócić uwagę na to, do jakiej uprawy jest przeznaczony – oznacza to, że inny preparat zastosujemy w przypadku rzepaku, a inny w przypadku kukurydzy.

Dobre herbicydy wnikają do rośliny poprzez liście i w ciągu kilku godzin całkowicie blokują pobieranie wody przez chwasty. Warto zadbać o wybranie odpowiedniego preparatu i zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta, aby uzyskać najlepsze efekty i odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed chwastami. Tylko dzięki rozsądnym działaniom możemy osiągnąć wysokie plony.

Kiedy stosować herbicydy, aby osiągnąć najlepsze efekty w uprawie kukurydzy?

Są herbicydy które należy zastosować tak wcześnie jak tylko jest to możliwe. Jeżeli zdecydujemy się na wybranie właśnie takiego herbicydu i wykonamy zabieg w momencie siewu lub w niedługo po nim – najlepiej do czwartego liścia, osiągniemy świetne efekty. Eliminując chwasty zapewniamy kukurydzy najlepsze warunki rozwoju, gdyż nie będzie musiała z nimi konkurować o wodę i światło. Jak wykazały badania dotyczące działania preparatu Lumax, plony ziarna mogą być wyższe nawet o 1,5 tony! Jest to rozwiązanie najbardziej optymalne i przynoszące najlepsze skutki.

Na rynku dostępne także są herbicydy na których zastosowanie mamy dużo więcej czasu. Jednym z takich preparatów jest Elumis. W jego wypadku ten okres jest wyjątkowo długi, gdyż możemy go użyć od drugiego do ósmego liścia kukurydzy. Wystarczy jeden zabieg, aby problem z chwastami jedno- i dwuliściennymi został całkowicie rozwiązany, a przy tym dzięki samej formule preparatu kukurydza jest całkowicie bezpieczna.

Co się dzieje z kukurydzą po zastosowaniu herbicydu?

Jeżeli zastosujemy herbicyd całkowicie selektywny – nie będzie miał on żadnego wpływu na kukurydzę. Problemy zaczynają się po zastosowaniu preparatu który nie posiada takich właściwości.

Herbicydy nieselektywne mają toksyczny wpływ na roślinę i osłabiają jej kondycję, zahamowują wzrost, powodują trwałe zmiany morfologiczne. Na liściach roślin pojawiają się przebarwienia, a same rośliny zaczynają zasychać.

Niestety, nie jest to obojętne jeżeli chodzi o plony. Uszkodzenie rośliny powoduje obniżenie masy kolb, plonów ziarna, zawartości suchej masy oraz masy tysiąca ziaren, co w konsekwencji oznacza obniżenie plonu.

Co w przypadku w którym występuje perz?

Jeżeli występuje perz zabieg mający na celu zwalczenie chwastów powinien zostać wykonany później, nalistnie, już po wystąpieniu perzu. W tym wypadku potrzebny jest właśnie taki herbicyd, na którego zastosowanie mamy więcej czasu, np. Elumis. Dawka która pozwoli na zlikwidowanie problemu to w przypadku tego preparatu 1,5l/ha.

Jeżeli potrzebujesz naprawdę dobrego środka chwastobójczego wybierz nasz specyfik na chwasty w kukurydzy i zacznij cieszyć się wysokimi plonami .