You are here

Konkurs Rekordowy Plon Cukru

Newsy
07.03.2017

Szanowni Państwo,

Po raz kolejny firma Syngenta ogłosiła konkurs na Rekordowy Plon Cukru. 
MAMY REKORDZISTÓW! Nagrody otrzymali :

  1. Gospodarstwo Rolne w Górze Ropczyckiej Sp. z o. o.
    Plon cukru = 17,15 t / ha z odmianę JULIUS
  2. Gospodarstwo Rolne Bracia Laird Sp. z o.o w Lisewie.
    Plon cukru = 16,55 t / ha z odmianęCONTENTA
  3. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Zwycięstwo" w Lichnowie.
    Plon cukru = 15,73 t / ha z odmianę CONTENTA

  

Poniżej opinie rekordzistów o odmianach Syngenta:

Nagrodę odebrali Pani Prezes Franciszka Bogdan oraz agronom Pan Wiesław Brandys (po lewej stronie). Prezent wręczył Simon Ripaud z Firmy Syngenta.
  
Pan Wiesław Brandys, agronom: „Zajmujemy się w Gospodarstwie Rolnym w Górze Ropczyckiej produkcją roślinną oraz hodowlą trzody chlewnej. Posiadamy także zakład przetwórtwa mięsnego i sprzedajmy własne wyroby. Zwierzęta karmimy paszą wytwarzaną na gospodarstwie. Odmianę JULIUS uprawiamy na gospodarstwie od 2 lat. W mojej ocenie, ta odmiana wyróżnia się wyrównanymi wschodami. Cechuje się szybko rozwijającą się, rozłożystą rozetą liściową, dzięki czemu zabezpiecza uprawę przed wtórnym zachwaszczaniem. Po gradobiciu, wykonaliśmy dwa zabiegi fungicydowe, aby skutecznie zabezpieczyć uprawy przed chwościkiem. Rośliny pozostały zdrowe aż do zbioru.
  
Średnia polaryzacja z ostatnich lat sięga 17-18%. Uprawiamy buraka cukrowego metodą tradycjyną, czyli głęboką orką zimową oraz nawożeniem organicznym w postaci obornika i gnojowicy z trzody chlewnej. Uzupełniamy nawozami mineralnymi NPK w oparciu o analizy gleby, które są wykonywane co roku. W roku 2017 na gospodarstwie będzie zasiana odmiana CONTENTA.”

Bracia Laird Sp. z o.o

Pan Bronisław Stoduś wraz z Simon Ripaud
  

Pan Bronisław Stoduś: „Uprawa buraka cukrowego zajmuje w gospodarstwie Bracia Laird Sp. z o.o w Lisewie około 300ha (330ha w 2017r.). Buraki, można powiedzieć, że uprawiamy od zawsze. Wieloletni, średni poziom polaryzacji waha się pomiędzy 17% a 17,5%. Poziom cukru zależy od terminu zbioru buraków, ale przy optymalnym terminie polaryzacja nie spada ponizej 18%. Odmiany Syngenta uprawiamy od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy CONTENTA. Tę odmianę, według mnie, charakteryzuje wysoki wigor (dogoniła odmiany siane 2 tygodnie wcześniej). Przy obsadzie 98 tys roślin na ha zauważyłem, że korzenie mają idealny pokroj do zbioru. Ułatwia to pracę przy kampanii i ogranicza straty. W tym roku również zasiejemy odmianę CONTENTA.”

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Zwycięstwo" w Lichnowie

Pan Henryk Kobylińskiemu został uhonorowany nagrodą przez Panią Annę Buczkowską-Falkiewicz
 
Pan Henryk Kobyliński dzieli się nami swoim doświadczeniem: „W gospodarstwie od kiedy pamiętam, a pracuję w spółdzielni od 47 lat, uprawia się buraka cukrowego. Średnia polaryzacja zbiorów w roku 2016 ze 100 hektarowej plantacji wyniosła 17,1%. Ubiegły rok był rekordowy pod względem plonowania dla wszystkich odmian. Odmiana CONTENTA również potwierdziła swój wysoki potencjał plonowania i przy grudniowym zbiorze osiągnęła 95,6t/ha. Na uwagę zasługuje fakt, że odmiana zachowała szczególnie wysoką zdrowotność."