You are here

Konkurs na najlepszego Operatora Opryskiwacza w Polsce rozstrzygnięty!

Newsy
14.07.2016

11 lipca w Lewiczynie (woj. mazowieckie) odbył się wielki finał konkursu Syngenta na Najlepszego Operatora Opryskiwacza 2016.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, a jej cele było upowszechnianie wiedzy na temat właściwej aplikacji środków ochrony roślin, zastosowania nowoczesnych technologii oraz zasad BHP w rolnictwie.

Konkurs na najlepszego Operatora Opryskiwacza w Polsce rozstrzygnięty!

Pierwszy etap eliminacji miał miejsce spotkaniach na Polach Klasy S i obejmował część teoretyczną i praktyczną. W drugim etapie jury konkursu odwiedziło gospodarstwa, w których pracują kandydaci na najlepszego Operatora Opryskiwacza. Po tych wizytach najlepsi z najlepszych zmierzyli się w walce o tytuł najlepszego Operatora Opryskiwacza 2016. W finałowych zmaganiach zawodnicy musieli nie tylko udowodnić swoją wiedzę teoretyczną. Wielokrotnie wykazali się także profesjonalizmem i refleksem, podczas licznych konkurencji praktycznych.

Zdobywca pierwszego miejsca – Pan Przemysław Kutera - oprócz prestiżowego tytułu otrzymał nagrodę główną wartą 20 000 zł - opatentowane przez Syngentę urządzenie Heliosec. Obecnie w Polsce znajduje się tylko jedno tego typu urządzenie – w gospodarstwie sadowniczym Państwa Puncewiczów w Lewiczynie w woj. mazowieckim. Heliosec służy do zagospodarowania ciekłych pozostałości środków ochrony roślin poprzez odparowanie w urządzeniu wody, a następnie na bezpiecznym utylizowaniu pozostałego osadu. Jest to niezwykle przydatne, gdyż właśnie ciekłe pozostałości są powodem wielu skażeń miejscowych czy skażenia wody.

Pozostali laureaci otrzymali produkty Syngenta – Pan Marek Popis za zajęcie II miejsca otrzymał nagrody o wartości 3000 zł, a Pan Grzegorz Piętka odebrał równowartość 1500 zł za zajęcie III miejsca. Dodatkowo każdy z uczestników przystępujących do finału otrzymał nasiona jęczmienia ozimego Hyvido o wartości 250 zł oraz inne upominki.

Projekt Rolnictwo Odpowiedzialne prowadzony jest przez firmę Syngenta od 2009 r. W ramach projektu podczas różnego rodzaju spotkań z rolnikami, promowane są zasady dobrej praktyki rolniczej i bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin.