You are here

Już jest! Kukurydza – katalog odmian 2021

Newsy
30.10.2020

Już jest! Kukurydza – katalog odmian 2021

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością przekazuję w Państwa ręce nowy Katalog odmian kukurydzy 2021.

Podobnie jak w poprzednich dwóch latach, w sezon wiosenny 2020 wchodziliśmy z niepewnością spowodowaną suszą glebową. Większość z Państwa zdecydowała się na siew kukurydzy między 15 do 25 kwietnia, kiedy warunki pogodowe wydawały się bardzo dobre. Patrząc na kalendarz i mając w pamięci dwa ostatnie bardzo suche lata, każdy planował wykonać siew jak najwcześniej.

Niestety dalszy przebieg pogody okazał się niekorzystny dla rozwoju kukurydzy. Niskie temperatury, a nawet przymrozki, uniemożliwiły na części plantacji prawidłowe wschody. Skutkiem tego było obniżenie obsady, a w konsekwencji potencjalny spadek plonu. Relatywnie niskie temperatury utrzymywały się przez większość sezonu, powodując około 14-dniowe opóźnienie w rozwoju roślin. Lokalnie występowały okresowe niedobory wody – często tuż przed kwitnieniem roślin – co dodatkowo niekorzystnie wpływało na plon.

Sierpień, wrzesień i początek października okazały się jednak na tyle ciepłe, że zdecydowana większość plantacji bardzo szybko nadrobiła wiosenne zaległości i uzyskała technologiczną dojrzałość do zbioru. Kukurydza zbierana na kiszonkę pozwoliła uzyskać bardzo dobre plony, wahające się średnio od 60 do blisko 90 t zielonki z hektara. Kukurydza ziarnowa także nie zawiodła. Większość plantacji uzyskała zadowalające plony, a w niektórych miejscach pobito dotychczasowe rekordy. Tego życzę Państwu w nadchodzącym sezonie 2021!

Zachęcam także Państwa do zapoznania się z bogatą ofertą odmian kukurydzy fi rmy Syngenta na rok 2021. Znajdą w niej Państwo aż kilkanaście nowości. Na szczególną uwagę zasługują odmiany o najwyższym potencjale plonowania na ziarno, takie jak SY Calo, SY Fregat, SY Marimba i SY Macao, oraz najnowsze odmiany o świetnych parametrach kiszonkarskich: SY Amfora, SY Feronia oraz SY Fermin.

Zapraszam także do kontaktu z zespołem sprzedaży nasion firmy Syngenta. Naszych 25 przedstawicieli specjalizujących się w nasionach upraw polowych pomoże w doborze najlepszych dla Państwa odmian. Dane kontaktowe znajdą Państwo na ostatniej stronie tego katalogu lub na stronie www.nasionakontakt.pl

Zapraszam do lektury!
Dariusz Sip
Dyrektor Działu Nasion
Syngenta Polska