You are here

Boxer 800 EC – Twój sposób na miotłę zbożową i inne chwasty w zbożach ozimych

Newsy
01.09.2020

Boxer 800 ES – Twój sposób na miotłę zbożową i inne chwasty w zbożach ozimych

Gwałtownie zmieniające się warunki polowe w ostatnich latach, od okresów skrajnie suchych po skrajnie mokre, skłaniają do refleksji nad wyborem terminu odchwaszczania pól. Wybór odpowiedniego terminu nie należy do najłatwiejszych. Chociaż zwalczanie jesienne, jak i wiosenne ma swoich zwolenników to jednak dla wielu rolników nadal najlepszym momentem wykonania zabiegu jest przede wszystkim jesień. W tym czasie usunięcie większości niepożądanych gatunków chwastów jest najłatwiejsze. To właśnie jesienne zabiegi pozwalają wyeliminować niemal w 100% niepożądaną miotłę zbożową oraz większość chwastów dwuliściennych.

Jeśli nie jesienią, to kiedy?

Zdarza się, że mimo wykonanych zabiegów na chwasty jesienią potrzebny jest zabieg korekcyjny wiosną. Jeśli odpowiednio dobierzemy herbicyd do spektrum gatunkowego na polu, taka sytuacja zdarza się raczej rzadko. Nawet jeśli musimy wykonać "korektę", to taki zabieg jest znacznie łatwiejszy do wykonania, a koszty z reguły nie są wysokie. Po odchwaszczaniu jesiennym, na wiosnę zawsze mamy mniejszą presję chwastów, a także mniej zaawansowaną fazę rozwojową. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, wiele gatunków chwastów kiełkuje tylko jesienią, inne, nawet jeśli kiełkują późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną, nie osiągają zbyt zaawansowanych faz rozwojowych przed zabiegiem korekcyjnym. Oddzielną sprawą jest zrównoważony wzrost łanu, który możliwy jest na polu wolnym od chwastów. Na odchwaszczonym polu rośliny mogą optymalnie wykorzystywać składniki pokarmowe, wodę oraz nie muszą konkurować z chwastami w walce o promienie słoneczne. To tylko kilka z całej listy powodów, dlaczego jesienne zabiegi odchwaszczania stają się standardem, o którym nie powinniśmy zapominać.

Jakim gatunkiem jest miotła zbożowa i kiedy ją zwalczać?

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym chwastem na polskich polach. Występuje na terenie całego kraju, zasiedla wszystkie rodzaje i typy gleb. Ma bardzo wysoki współczynnik rozmnażania i jest bardzo ekspansywna. Z jednego nasiona pozostawionego w glebie, miotła zbożowa może wydać nawet dwa i pół tysiąca nasion, z których około 10% (250 nasion) może skiełkować już w następnym roku! Pozostałe w glebie nasiona stanowią bank, z którego gatunek może czerpać przez wiele kolejnych lat.

Miotła zbożowa wschodzi głównie jesienią. Jesienne wschody przypadają głównie na październik i listopad, czyli kilka dni lub tygodni po siewie zbóż. Dlatego jesień to najlepszy czas na zwalczanie miotły zbożowej, dopóki jest jeszcze młoda i bardziej wrażliwa na działanie herbicydów.

W skrajnych warunkach potrafi wschodzić znacznie szybciej niż roślina uprawna. Krzewi się jesienią ograbiając uprawy z pożywienia i wody. Ponadto, roślina uprawna, konkurując z miotłą i innymi chwastami - walcząc o dostęp do światła, skupia się na wzroście wydłużeniowym części nadziemnych, a system korzeniowy nie rozwija się dostatecznie. Takie rośliny w późniejszej fazie wzrostu silniej reagują na wszelkie stresy, mają gorszy współczynnik przezimowania, a przez to również gorszy start wiosną. To wszystko ma wpływ na wegetację wiosenną, a finalnie na plon.

Jakie chwasty dominują na Twoim polu?

Przed wyborem produktu do odchwaszczania, warto sprawdzić jakie chwasty stanowią największy problem na Twoim polu. Które z gatunków występują najliczniej na jednostce powierzchni, a następnie dobrać preparat lub mieszaninę preparatów tak, by osiągnąć efekt czystego pola aż do zbioru.

Jak dobrać preparaty, by skutecznie zwalczyć miotłę zbożową?

Dobór właściwego preparatu nie jest skomplikowany, ale wymaga pewnej wiedzy od użytkownika lub osoby sprzedającej produkt na temat tego: co chcemy zwalczyć, kiedy będziemy mogli wykonać zabieg oraz jakie substancje czynne czy mechanizmy działania będą użyte. Na rynku dostępne są różne produkty nalistne i doglebowe, o różnych nazwach, ale nie zawsze z różnymi substancjami czynnymi czy mechanizmami działania. Głównym problemem w zbożach ozimych jest miotła zbożowa. Dlatego dobór herbicydów powinien w pierwszej kolejności skupiać się na wyborze, który skutecznie pozwoli się jej pozbyć.

Boxer 800 EC – najlepsze zwalczanie odpornych form miotły zbożej i najczęstszych chwastów dwuliściennych

Od kilku lat specjalistą w zwalczaniu miotły zbożowej, nie tylko tej wrażliwej, ale również form odpornych, jest BOXER 800 EC. Produkt może być stosowany we wszystkich gatunkach zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto), a ponadto zwalcza również kluczowe chwasty dwuliścienne, między innymi: gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, przetaczniki czy przytulię czepną.

Zawiera prosulfokarb (800 g/l) – niezwykle skuteczną w zwalczaniu miotły zbożowej substancję czynną z grupy N (czyli z innej grupy niż B czy A, które coraz częściej są nieskuteczne w zwalczaniu odpornych form miotły zbożowej).

BOXER stosuje się jesienią: doglebowo (przed wschodami chwastów) lub nalistnie (krótko po wschodach chwastów), najpóźniej gdy zboże osiągnie fazę 3 liści. Maksymalna, a zarazem zalecana dawka BOXER to 3 l/ha. W przypadku stosowania w mieszaninach wspomagających zwalczanie chwastów dwuliściennych lub stosowania wyłącznie przeciwko miotle zbożowej można zastosować dawkę 2l/ha. BOXER idealne pasuje do jesiennych programów ochrony – sprawdza się zarówno w mieszaninach jak i zabiegach sekwencyjnych. W połączeniu z innymi produktami na chwasty dwuliścienne może stanowić kompletny zabieg na chwasty już jesienią.

Rekomendacja mieszanin pozwalających zwalczyć najważniejsze chwasty w zbożach ozimych

Produkt Boxer stanowi doskonałą bazę do tworzenia mieszanin. Firma Syngenta przebadała różne warianty mieszanin. W tabeli poniżej znajdują się rekomendowane mieszaniny oraz najważniejsze zwalczane gatunki chwastów.

Mieszanina BOXER + substancja czynna:

Najważniejsze zwalczane gatunki chwastów:

Boxer 2 l/ha

Miotła zbożowa, przetaczniki, gwiazdnica pospolita

Boxer 2 l/ha + Diflufenikan

Miotła zbożowa, fiołek polny, rumianowate*, samosiewy rzepaku, tobołki, taszniki, przetaczniki, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna

Boxer 2 l/ha + Pendimetalina

Miotła zbożowa, mak polny, tobołki polne, taszniki, przetaczniki, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna

Boxer 2 l/ha + Chlorosulfuron

Miotła zbożowa, fiołek polny, rumianowate, mak polny, samosiewy rzepaku, tobołki polne, taszniki, przetaczniki, gwiazdnica pospolita

Boxer 2 l/ha + Diflufenikan + Chlorosulfuron

Miotła zbożowa, fiołek polny, chaber bławatek*, mak polny*, rumianowate, samosiewy rzepaku, tobołki polne, taszniki, przetaczniki, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna

Tab. 1 Boxer 800 EC w mieszaninach
* w przypadku kompensacji możliwe działanie niewystarczające