You are here

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin – jaką odzież ochronną wybrać?

Newsy
06.04.2021

W gospodarstwach ruszyły intensywne prace, dlatego przypominamy o konieczności noszenia odzieży ochronnej w trakcie przygotowywania cieczy roboczej oraz w trakcie oprysków. Odzież ochronna jest kluczowa dla bezpieczeństwa operatora i każde gospodarstwo powinno być w nią zaopatrzone.

Elementy odzieży wymagane dla konkretnego środka opisane są w etykiecie każdego produktu. Jednak nawet nie zagłębiając się w etykietę należy wiedzieć, że przy pracy z środkami ochrony roślin najważniejsza jest ochrona rąk, oczu i układu oddechowego.

 

OCHRONA RĄK

Otwierając butelkę ze środkiem możemy niechcący dotknąć produktu, co czasami może prowadzić do podrażnienia skóry lub oparzenia. Aby uniknąć takiego ryzyka, należy zawsze zakładać rękawice.

Materiał, z jakiego wykonane są rękawice, nie powinien być przypadkowy. Najlepiej jest zaopatrzyć się we flokowane rękawice nitrylowe lub neoprenowe, ponieważ taki materiał chroni przed przenikaniem substancji chemicznych. Ważne jest, aby na opakowaniu rękawic były widoczne oznaczenia informujące, że produkt jest przeznaczony do kontaktu z substancjami chemicznymi i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Rękawice powinny być długie i szczelne, bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Oznaczenie dla rękawic

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin - ochrona rąk

Zwykłe bawełniane rękawice, jakich używamy do pracy w ogrodzie, tzw. „wampirki”, czy cienkie lateksowe lub winylowe rękawice, nie chronią rąk w przypadku bezpośredniego kontaktu z substancjami chemicznymi. Cienkie nitrylowe rękawice mogą być przydatne w trakcie wykonywania oprysku, kiedy musimy przestawić czy poprawić ustawienie dyszy opryskiwacza.

Jak prawidłowo założyć rękawice? Na mankiet rękawic naciągnij rękaw kombinezonu ochronnego, a po wykonanej pracy, zanim zdejmiesz rękawice, umyj je pod bieżącą wodą. Umyte rękawice mogą być użyte kolejny raz, a zdejmując je nie brudzimy rękawic od środka.

 

OCHRONA OCZU I DRÓG ODDECHOWYCH

Ochrona oczu i dróg oddechowych jest konieczna zarówno przy przygotowywaniu oprysku, jak i w momencie jego wykonywania, gdy w ciągniku lub opryskiwaczu nie mamy szczelnej kabiny.

Gdy pracujemy z produktami pylistymi najlepszym zabezpieczeniem jest półmaska z filtrami pochłaniającymi oznaczonymi P2A1 lub P2A3 oraz gogle.

Podczas pracy z ze środkami działającymi gazowo najlepszym zabezpieczeniem dróg oddechowych są półmaski filtrująco-pochłaniające z filtrami typu P2/A2 oraz gogle.

Ekran ochronny jest dobrym rozwiązaniem, gdy przygotowujemy oprysk ze środkami ochrony roślin w postaci płynnej oraz gdy myjemy opryskiwacz.

Zarówno gogle jak i półmaska powinny być dopasowane i dobrze przylegać do twarzy, ponieważ tylko wtedy dają właściwą ochronę. Filtry, w które zaopatrzone są maski, mają swoją ważność i po upływie tego terminu należy je wymienić.

Czyszczenie maski powinniśmy wykonywać zgodnie z dołączoną instrukcją. Maskę należy przechowywać w pojemniku, a filtry do niej w oddzielnym woreczku.

 

OCHRONA CIAŁA

Stosując środki ochrony roślin należy także ubrać kombinezon ochronny. Może być jednorazowy lub wielokrotnego użytku, jeżeli jest wykonany z nieprzesiąkliwej tkaniny, oznaczonej znakiem wskazującym na ochronę przed substancjami chemicznymi (patrz ramka). Taki kombinezon, zarówno wielorazowego użytku jak i jednorazowy, powinien mieć parametry kat. III, typ 4, 5 lub 6. Ważna uwaga: kombinezony wielorazowego użytku można prać, ale nie należy tego robić razem z domowym praniem, tj. ubraniami rodziny.

Oznaczenie dla kombinezonów

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin - ochrona ciała

Jeżeli kombinezon ma kaptur, zakładajmy ten kaptur na głowę. Jeżeli nasza odzież ochronna nie ma kaptura, głowę chrońmy czapką.

Wybierając kombinezon, gogle, rękawice i maskę, zawsze sprawdzajmy, czy posiadają znak certyfikacji CE.

Ostatnim elementem odzieży ochronnej są odpowiednie buty. Są to buty wykonane z nienasiąkliwego materiału, jak np. obuwie typu kalosze wykonane z gumy, winylu (PCV) czy neoprenu. Należy pamiętać, że nogawki kombinezonu powinny być naciągnięte na buty. Chronimy się w ten sposób przed dostaniem się cieczy roboczej do środka butów.

Więcej informacji nt. bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, w tym przechowywania i gospodarowania odpadami, znajduje się na stronie www.rolnictwoodpowiedzialne.pl

 

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin - Bezpieczeństwo