You are here

Karate Zeon – zwalcza najważniejsze szkodniki rzepaku

Aktualności Produkty
01.08.2015
Insektycyd Karate Zeon - chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek
Dawka: 0,125 l/ha
Insektycyd Karate Zeon - chowacz czterozębny
Chowacz czterozębny
Dawka: 0,12 l/ha 
Insektycyd Karate Zeon - słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy
Dawka: 0,12 l/ha
 

Zwalczanie szkodników rzepaku

Nowa rejestracja środka Karate Zeon do zastosowania jesienią w rzepaku to rozwiązanie, które od dawna było wyczekiwane przez plantatorów. Dzięki nowym zapisom w etykiecie preparat może być teraz wykorzystywany do skutecznej walki z gnatarzem rzepakowcem i pchełkami. Są to szkodniki, które w krótkim czasie powodują znaczne uszkodzenia blaszek liściowych a często nawet całych, wschodzących roślin w fazie liścieni.

Szybkie wyeliminowanie tych szkodników z plantacji pozwala roślinom na szybki rozwój i osiąganie coraz większej masy liściowej, która jest potrzebna do budowania potencjału plonotwórczego. Uszkodzone liście i ogonki liściowe przez szkodniki to także wrota infekcji przez groźne dla rzepaku choroby takie jak sucha zgnilizna czy szara pleśń.

Preparat Karate Zeon wykazuje natychmiastowe działanie i może być aplikowany do temperatury otoczenia 20 stopni Celsjusza. W przypadku wyższych temperatur zaleca się wykonywanie zabiegów tylko wieczorem po obniżeniu się temperatury poniżej tego maksimum. Zalecana dawka preparatu to tylko 0,12 - 0,15 l/ha.

Wiosną, najwcześniej pojawiającym się szkodnikiem jest chowacz brukwiaczek. Łodygi uszkodzone przez larwy szkodnika stają się bardziej narażone na infekcję chorobami, przede wszystkim suchą zgnilizną i zgnilizną twardzikową.

Słodyszek rzepakowy powoduje największe szkody podczas wczesnego nalotu i żerowania, gdy pąki tworzą kwiatostan. Zwalczając słodyszka równocześnie chronimy plantację przed chowaczem czterozębnym.

W okresie kwitnienia roślin może być konieczne zwalczanie szkodników łuszczynowych, takich jak: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Szkodniki te powinniśmy zwalczać od fazy przekwitania pierwszych kwiatów do fazy pełnego rozwoju łuszczyn.

Wykonując zabiegi należy pamiętać o okresie prewencji dla pszczół. Występowanie szkodników jest zmienne w poszczególnych latach. Zatem najbezpieczniejszym sposobem ochrony plantacji przed nalotami szkodników jest wykonywanie oprysków, np. preparatami z grupy pyretroidów. Firma Syngenta ma w swojej ofercie preparat z tej grupy chemicznej – Karate Zeon oraz preparat z całkowicie nowej grupy chemicznej – Plenum – zwalczający słodyszka rzepakowego.