You are here

I Konferencja Cebulowa Onion Leader

Aktualności Produkty
14.07.2016

Nowe odmiany, postęp technologiczny, dobrane do potrzeb warunków strategie nawożenia i ochrony – wszystko po to, by uzyskać jak najwyższe plony cebuli. Taki jest główny cel projektu Onion Leader realizowanego przez firmę Syngenta.

 

W ramach tego projektu 4 lutego w Lipiu i Rojewie, zorganizowano I Konferencję Cebulową Onion Leader.

 

Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie Grupy Producentów „Warzywa Groblewskich” w Lipiu, gdzie można było obejrzeć, jak wygląda przygotowanie warzyw do sprzedaży w tym nowoczesnym obiekcie, jak również obejrzeć odmiany cebuli dostępne w portfolio Syngenty. W spotkaniu uczestniczyło blisko 250 producentów z całej Polski. 

Kluczem do wysokich plonów i wysokiej jakości cebuli jest znajomość fizjologii tej rośliny i dopasowanie do niej wszelkich czynności uprawowych – powiedział Zenon Małek inicjator projektu Onion Leader, pełniący w Syngencie funkcję Technical Crop Expert Vegetables Seeds w Europie Centralnej. Zwracał on uwagę na podstawowe czynniki, które pozwalają zapewnić sukces w uprawie cebuli. Jest to przede wszystkim odpowiednia technologia uprawy dopasowana do uprawianych odmian i terminowe wykonanie poszczególnych zabiegów uprawowych. To, na co zwracał uwagę specjalista z Syngenty to m.in. właściwy termin wysiewu nasion. Dotyczy to zwłaszcza odmian w typie hiszpańskim jak Bratko F1 i Banko, które wzbogaciły portfolio Syngenty. Są to odmiany o bardzo dużym potencjale produkcyjnym, ale w ich przypadku siew nasion powinno się realizować nie wcześniej jak 10 kwietnia. Wśród odmian w typie Rijnsburger Zenon Małek zwracał przede wszystkim uwagę na Vision F1 i Wellington F1, jako te, które są w stanie zapewnić wysoki plon cebuli przydatnej do długiego przechowywania. Nową odmianą w tym typie jest z kolei Medaillon F1, o bardzo mocnym systemie korzeniowym i silnym wigorze. Te zalety sprawiają, że jest to odmiana o wysokim potencjale produkcyjnym. 

Cebula jest 3 w kolejności gatunkiem w światowym ranking warzyw – rocznie produkuje się jej około 90 mln ton – informował Stephan Winter z Niemiec. Jest to zarazem gatunek, którego rozwój jest ściśle związany z długością dnia. Generalnie odmiany cebuli można podzielić na te, które zaczynają tworzyć zgrubienia przy dniu krótkim (12 godzin światła) i cebule typu amerykańskiego (Rijnsburgery), u których bodźcem do tworzenia zgrubień jest długość dnia powyżej 16 godzin. Takie odmiany można uprawiać w regionach poniżej zwrotnika Koziorożca i powyżej zwrotnika Raka. W Polsce leżącej na równoleżniku 52°, długość dnia wynoszącą 16 godz. osiąga się w połowie maju – od tej pory rośliny mogą dopiero wytwarzać zgrubienie cebulowe – wcześniej zaś tylko tworzą masę wegetatywną. Cebule typu Rijnsburger mogą być długo przechowywane i nadają się do transportu. Dlatego to właśnie te kraje, w których możliwa jest uprawa odmian typu amerykańskiego, są głównymi dostawcami cebuli na różne rynki. Cebule tworzące zgrubienia przy krótkim dniu, dają duże zgrubienia i pozwalają uzyskiwać wysokie plony, ale nie nadają się z kolei do długiego przechowywania.

Podczas spotkania Zenon Małek (Syngenta) i Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, omówili również jak poprawnie prowadzić ochronę cebuli. Zwracali oni uwagę na odpowiednie wczesne rozpoczynanie ochrony przed mączniakiem rzekomym cebuli, gdzie pierwsze zabiegi zapobiegawcze powinno się wykonywać już wówczas, gdy są korzystne warunki do rozwoju tej choroby, a nie wtedy, gdy widać już objawy chorobowe na roślinach. Problemem na wielu plantacjach stają się nowe patogeny jak Botrytis squamosa czy Stemphylium spp.

Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta omawiając rozwiązania z zakresu ochrony upraw oferowane przez Syngenta przypomniał o znanych preparatach jak Altima 500 SC, Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Ridomil Gold MZ 67.8 WG MZ Pepite. Wskazywał na nowe możliwości stosowania znanego fungicyduSwitch 62,5 WG, który w uprawie cebuli można stosować do ochrony cebuli przed szarą pleśnią.Scorpion 325 SC to z kolei zupełnie nowy fungicyd zarejestrowany do ochrony marchwi, kalafiora, cebuli i porów. W cebuli jest zarejestrowany do zwalczania alternariozy cebuli, wykazuje nie tylko działanie zapobiegawcze ale też interwencyjne. Jest to zasługa działania difenkonzolu (hamuje procesy wzrostu grzybni na powierzchni roślin) i azoksystrobiny. Cechą tego preparatu jest bardzo szybkie wchłaniana przez rośliny (w ciągu 12 godz. zostaje pobrany zostaje w 60%) i długotrwały efekt ochrony. 
 
Zenon Małek, Technical Crop Expert, Vegetables, Syngenta


Tomasz Górski, Sales Manager Vegetables, Syngenta Polska