You are here

Słodyszek kontra Plenum 500 WG – drugie starcie

Aktualności Produkty
14.04.2014

W ubiegłym roku firma Syngenta wprowadziła na rynek najnowsze rozwiązanie insektycydowe PLENUM 500 WG. W związku z tym, iż rozwiązanie cieszyło się sporym powodzeniem, oto kilka praktycznych uwag przed drugim sezonem stosowania.

Słodyszek kontra Plenum 500 WG – drugie starcie

W ubiegłym roku firma Syngenta wprowadziła na rynek najnowsze rozwiązanie insektycydowe PLENUM 500 WG. W związku z tym, iż rozwiązanie cieszyło się sporym powodzeniem, oto kilka praktycznych uwag przed drugim sezonem stosowania.

Plenum 500 WG zawiera pimetrozynę – nową substancję czynną. Jest to środek owadobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Preparat działa systemicznie na rośliny, zaś na samego słodyszka kontaktowo i żołądkowo.

Co to znaczy w praktyce?

Słodyszek, który zasiedla roślinę, w pierwszej kolejności musi skonsumować fragment tkanki, po czym zawarta w sokach komórkowych pimetrozyna powoduje zaburzenia koordynacji ruchów, w tym paraliż kończyn oraz niezdolność do dalszego pobierania pokarmu. Efekt pełnej skuteczności występuje w niedługim czasie. Słodyszek na roślinie jest ospały, nie wykazuje oznak aktywności. Często sparaliżowane chrząszcze nie spadają z pąka, co może wywołać błędne przekonanie o małej skuteczności preparatu. Taki specyficzny mechanizm działania wyróżnia się jednak wysoką skutecznością, co potwierdzają badania z Niemiec czy krajów bałtyckich oraz ubiegłoroczne spostrzeżenia rolników polskich.

Więc, jeżeli zastosowałeś PLENUM 500 WG, wysoka skuteczność przeciw słodyszkowi utrzyma się przez około 5-7 dni, a często dłużej, co obserwowaliśmy w ubiegłym roku.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pszczół, u których działanie może być podobne jak u słodyszka, nie stosujemy preparatu w okresie kwitnienia rzepaku. W praktyce chrząszcze słodyszka żerujące na miodnikach rozwiniętych już kwiatów, zwykle nie robią szkód w postaci uszkodzeń dnia kwiatowego, a nawet pomagają w zapylaniu rzepaku.

Wyjątkowa cecha preparatu pozwala na zastosowanie go zarówno w niższych temperaturach, gdzie dość słabo radzą sobie środki popularnie stosowanie wcześnie wiosna, jak i w wysokich temperaturach, gdzie skuteczność perytroidów znacznie spada.

PLENUM 500 WG stosuje się po wystąpieniu szkodnika, w okresie od zielonego do żółtego pąka (BBCH 51 - 59), w dawce 150 g/ha.

Nie ma potrzeby mieszania z innymi insektycydami celem podwyższenia skuteczności działania na słodyszka. Brak odporności na pimetrozynę sprzyja walce ze szkodnikiem.

Skuteczności preparatu nie podnosi dodatek wspomagaczy o wielokierunkowym działaniu -  po prostu są zbędne. PLENUM 500 WG miesza się swobodnie z większością nawozów dolistnych i fungicydów.

PRAKTYCZNE PORADY:

  • W warunkach wyjątkowo niesprzyjających do wykonania zabiegu, tj. niskiej wilgotności powietrza i występowania wysokich temperatur, dodatek 5% roztworu mocznika podnosi skuteczność zabiegu, dzięki dłuższej żywotności kropel na opryskiwanej powierzchni roślin.
  • Lekkie nadgyzienie pąka, które często rolnicy obserwują na pojedynczych roślinach nie świadczy o trwałym uszkodzeniu pojedynczego kwiatu. Trwałe uszkodzenie występuje wówczas, gdy słodyszek wgryzie się w dno kwiatowe. Będąc pod wpływem pimetrozyny słodyszek ma szanse jedynie lekko nadgryźć pąk, nie uszkadzając kwiatu.
  • Chcąc jeszcze przez lata cieszyć się wysokimi plonami rzepaku, stosuj rotacje insektycydów w rzepaku – włącz Plenum 500 WG w system ochrony.

Marcin Kosmal, Crop Field Expert, Syngenta

Dowiedz się więcej o Plenum