Scorpion® 325 SC

Program ochrony borówki 2019

Borówka – polski towar eksportowy

Owoce borówki wysokiej jeszcze do niedawna nie były znane szerokiemu gronu konsumentów w kraju. Ostatnie lata i prowadzona aktywnie kampania promocyjna sprawiły, że tymi niebieskimi superowocami zainteresowały się i supermarkety, i mniejsze podmioty handlowe.

Program ochrony truskawki 2019

Truskawka na wysokim poziomie

Ubiegły rok pokazał bardzo wyraźnie, że produkcja truskawek deserowych może być opłacalna. Ceny owoców były zadowalające dla plantatorów, a ograniczeniem okazał się brak rąk do pracy...

Program ochrony maliny 2019

Malina – lider produkuje opłacalnie

Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej oraz trzecim na świecie, po Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych. Pozycja niekwestionowanego lidera...

Spot Scorpion® 325 SC

play_circle
Scorpion® 325 SC - ratuje i chroni owoce! Rozszerzenie rejestracji preparatu

Skuteczna ochrona truskawek nowe rozwiązanie Scorpion® 325 SC

Fungicyd Scorpion - skuteczna ochrona truskawek

Objawy białej plamistości liści na liściach truskawek

Przed producentami truskawek stoi obecnie wiele wyzwań. Związane są one zarówno z wdrażaniem do uprawy nowych odmian oraz ekonomicznych systemów uprawy, jak i z dbałością o wysoką jakość owoców. W tym wszystkim dużą rolę odgrywa umiejętny dobór preparatów do zwalczania groźnych dla roślin chorób i szkodników. I w tym przypadku również następują spore zmiany, bowiem oprócz dobrze znanych i przewidywalnych patogenów truskawek, takich jak szara pleśń (bardzo skutecznym środkiem do jej zwalczania ciągle pozostaje Switch® 62,5 WG), mączniak prawdziwy czy biała plamistość liści, pojawiają się nowe zagrożenia – choroby mniej znane, a coraz częściej występujące na plantacjach. Do takich należy wywoływana przez grzyb Colletotrichum acutatum antraknoza truskawki.

Fungicyd Scorpion - objawy antraknozy na rozłogach truskawki

Objawy antraknozy na rozłogach truskawki

Patogen ten często trafia na plantacje wraz z sadzonkami (w taki zresztą sposób choroba została sprowadzona do Polski), dlatego w przypadku odmian podatnych na tę chorobę wskazane są zabiegi zapobiegawcze zaraz po posadzeniu roślin. Truskawki w początkowym okresie wzrostu często nie wykazują objawów antraknozy. Dopiero później w sprzyjających patogenowi warunkach (wysoka zarówno wilgotność powietrza, jak i temperatura) choroba ta daje o sobie znać. Objawy jej mogą być widoczne na ogonkach liściowych, rozłogach i szypułkach, w postaci czerwonych lub ciemnobrązowych, lekko zapadniętych plam. Porażana jest też korona – na podłużnym jej przekroju pojawiają się czerwonobrązowe lub jasnobrązowe smugi i nekrozy. Objawy uwidaczniają się zarówno na zielonych owocach (brązowobrunatne, zapadnięte plamy), jak też na tych już gotowych do zbioru (plamy są początkowo wodniste, później tkanka w tych miejscach zapada się, a plama staje sucha i ciemnobrązowa). Wraz z wprowadzeniem do uprawy w Polsce wielu nowych odmian, antraknoza stała się chorobą ważną i wymagającą zwalczania na wielu plantacjach. Do odmian szczególnie podatnych należą m.in. ‘Camarosa’, ‘Elsanta’, ‘Florence’, Pegasus’ ‘Syriusz’, a także ‘Roxana’, ‘Evie 2’, ‘Albion’ czy ‘Diamante’. Niewykonanie w odpowiednim czasie zabiegów może powodować poważne straty w plonie.

Fungicyd Scorpion - objawy antraknozy truskawki na owocach

Objawy antraknozy truskawki na owocach

Antraknoza w sprzyjających warunkach może się rozwijać bardzo szybko. Gdy wystąpi na plantacjach matecznych, wyklucza możliwość dalszej ich eksploatacji i pozyskiwania z nich sadzonek. Również na owocujących plantacjach straty wynikające z gnicia owoców mogą być bardzo duże i sięgać nawet 80% plonu.

W uprawie podatnych odmian i w warunkach sprzyjających występowaniu antraknozy truskawki zabiegi przeciwko tej chorobie powinny być wykonywane nawet co 5 dni.
Również biała plamistość liści truskawek jest chorobą, która w przypadku podatnych odmian może znacząco wpłynąć na ograniczenie powierzchni asymilacyjnej, Skuteczna ochrona truskawek nowe rozwiązanie Scorpion® 325 SC Objawy antraknozy na rozłogach truskawki Objawy antraknozy truskawki na owocach Objawy białej plamistości liści na liściach truskawek a tym samym spadek plonu. Dużym błędem jest zaniedbywanie ochrony plantacji po zbiorze owoców. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że im gorsza będzie zdrowotność roślin przed nadejściem zimy, tym bardziej będą one osłabione i równocześnie podatne na przemarzanie. Dlatego na plantacjach, które mają pozostać na kolejny rok, warto również po zbiorach kontynuować ochronę przed takimi chorobami jak biała plamistość liści.
Przygotowując się do nowego sezonu i planując kolejne zabiegi fungicydowe, warto zwrócić uwagę na spektrum działania poszczególnych preparatów. W 2014 roku do grupy fungicydów zarejestrowanych do ochrony truskawek przed chorobami dołączył Scorpion® 325 SC, polecany do zwalczania antraknozy truskawki i białej plamistości liści. Scorpion® 325 SC zawiera dwie substancje czynne: difenokonazol z grupy triazoli, który wykazuje się szybkim działaniem interwencyjnym, oraz azoksystrobinę działającą przede wszystkim zapobiegawczo. Połączenie znanej i sprawdzonej technologii Amistaru z drugą substancją czynną daje bardzo dobre efekty w ochronie truskawek przed patogenami grzybowymi. Kolejną zaletą tego fungicydu jest jego szybkie pobieranie przez rośliny (około 60% s.a. pobierane w ciągu 5-6 godzin po zabiegu). Scorpion® 325 SC chroni uprawy przed wieloma patogenami, a w sytuacji, gdy doszło już do infekcji i widać objawy chorobowe na roślinach, dzięki działaniu interwencyjnemu pozwala zahamować rozwój patogenów i utrzymać rośliny w dobrej kondycji aż do zbiorów. Na plantacjach truskawek warto zabiegi tym preparatem wykonać w sytuacji, gdy panują warunki sprzyjające infekcjom powodowanym przez patogeny grzybowe. Niezauważone i niezwalczone w trakcie uprawy infekcje uwidaczniając się w trakcie zbioru, mogą znacząco obniżyć plony i uniemożliwić sprzedaż owoców.

Scorpion® 325 SC okazuje się być świetnym narzędziem uzupełniającym dotychczasowe programy ochrony, pozwalającym utrzymać rośliny w dobrej kondycji i zdrowotności aż do zbiorów oraz uzyskiwać wysokie plony owoców.

Opinie producentów po pierwszym sezonie stosowania preparatu Scorpion® 325 SC

Plantacje truskawek w gospodarstwie Agro-Trus

Plantacje truskawek w gospodarstwie Agro-Trus prowadzone są na bardzo wysokim poziomie

Dariusz i Mariola Wójciccy prowadzą gospodarstwo Agro-Trus w Pustkowej Górze koło Zgierza. Produkują w nim deserowe truskawki, a także sadzonki. Dużo uwagi poświęcają ochronie plantacji, dbając jednocześnie o to, by zbierane owoce były bezpieczne dla konsumentów.
Wdrażając do uprawy nowe deserowe odmiany truskawki, musieliśmy się też nauczyć odpowiednio je chronić. Niektóre z nich okazują się bowiem podatne na patogeny, z którymi nie mieliśmy do tej pory problemów, jak np. antraknoza. Trzeba o tym pamiętać i sięgać po nowe środki do ochrony plantacji. W ostatnim sezonie chroniliśmy nasze plantacje przed antraknozą preparatem Scorpion® 325 SC i dało to bardzo dobry efekt – powiedział Dariusz Wójcicki.

*Zweryfikowaliśmy poprzez bezpośredni kontakt naszych przedstawicieli handlowych, że opinie pochodzą od osób, które używały oceniany produkt.

Przemysław Nowicki produkuje wyłącznie deserowe truskawki

Przemysław Nowicki produkuje wyłącznie deserowe truskawki

Przemysław Nowicki wspólnie z rodzicami prowadzi gospodarstwo w Karnkowie koło Czerwińska nad Wisłą, produkuje w nim truskawki deserowe. W ostatnich latach zmienił się tu asortyment uprawianych odmian, dotychczas dominującą odmianę ‘Honeoye’, zastąpiły nowe – ‘Alba’ i ‘Roxana’. Zaczęto też uprawiać truskawki pod osłonami, by uzyskiwać wcześniejsze zbiory owoców. Pan Przemysław dużo uwagi poświęca zabiegom ochrony, mając świadomość, że nowe odmiany są pod tym względem bardziej wymagające.
W przypadku produkcji truskawek deserowych nie można sobie pozwolić na zaniedbania związane z zabiegami ochrony. Gdy na owocach pojawią się już objawy chorobowe, za późno jest na interwencję. Dlatego wykonujemy wiele zabiegów zapobiegawczych, nie tylko przeciwko szarej pleśni, ale też przeciwko innym chorobom, np. antraknozie truskawki. Nowe odmiany, które uprawiamy, są podatne na tę chorobę, dlatego w ostatnim sezonie wykonaliśmy zabieg preparatem Scorpion® 325 SC (łącznie ze Switchem® 62,5 WG). Dzięki temu nie miałem jeszcze możliwości zobaczenia objawów antraknozy na własnej plantacji. Do końca zbiorów liście i owoce były zdrowe i nie wykazywały objawów żadnych chorób – powiedział Przemysław Nowicki. Dzięki poprawnej ochronie, w połączeniu z odpowiednim nawożeniem i prowadzeniem plantacji, praktycznie do końca zbiorów pozyskuje się dobrej jakości truskawki deserowe, co w powiązaniu z wysokimi plonami, daje w tym gospodarstwie dobry efekt ekonomiczny.

*Zweryfikowaliśmy poprzez bezpośredni kontakt naszych przedstawicieli handlowych, że opinie pochodzą od osób, które używały oceniany produkt.

Hanna Andrzejewska stara się uzyskiwać wysokie plony i dobrą jakość truskawek

Hanna Andrzejewska stara się uzyskiwać wysokie plony i dobrą jakość truskawek

W gospodarstwie Hanny i Jana Andrzejewskich położonym w Sarbinowie koło Swarzędza produkcja truskawek realizowana jest na bardzo wysokim poziomie, a plony nierzadko przekraczają 30 t/ha. Jest to zasługa dopracowanej technologii uprawy, ale również intensywnego nawożenia i nawadniania.
W takich warunkach, gdy stosujemy wysokie dawki nawozów mineralnych, i nawadniamy plantacje wykorzystując deszczownie szpulowe, musimy się liczyć z wysoką presją chorób grzybowych. Dlatego również musimy prowadzić dość intensywny program ochrony, korzystamy przy tym z najlepszych dostępnych środków ochrony. Cieszy mnie fakt włączenia do programu ochrony truskawek preparatu Scorpion® 325 SC, dzięki któremu mogliśmy w ostatnim sezonie skutecznie zapobiec występowaniu antraknozy i chorób liści. Uważam, że Scorpion® 325 SC bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby producentów truskawek, zwłaszcza tych, którzy chcą produkować dobrej jakości owoce deserowe – uważa Hanna Andrzejewska.

*Zweryfikowaliśmy poprzez bezpośredni kontakt naszych przedstawicieli handlowych, że opinie pochodzą od osób, które używały oceniany produkt.

Główne zalety Scorpion® 325 SC

  • Połączenie dwóch substancji czynnych uzupełniających się nawzajem w działaniu
  • Szybkie wchłanianie przez liście i łodygi
  • Działanie miejscowe i systemiczne
  • Szybkie działanie interwencyjne
  • Długotrwałe działanie zapobiegawcze
  • Pozytywny efekt dodatkowy – efekt „zielonego liścia”

Tabela rejestracji

CHRONIONY GATUNEK G – grunt,
O – osłony,
S – szklarnia
Zwalczane choroby
MALINA, JEŻYNA G O S antraknoza maliny i jeżyny, rdza maliny, biała plamistość liści maliny, mączniak prawdziwy maliny
POZIOMKA G O S antraknoza truskawki, biała plamistość liści truskawki, mączniak prawdziwy truskawki, nekrozy powodowane przez grzyb Gnomoniacomari
TRUSKAWKA G O S antraknoza truskawki, biała plamistość liści truskawki, mączniak prawdziwy truskawki, nekrozy powodowane przez grzyb Gnomoniacomari

Porażenie truskawek antraknozą oraz białą plamistością liści w zależności od zastosowanego rodzaju ochrony​

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach; odmiana Honeoye; 2011 r.

Fungicyd Scorpion - wykres

Plon w zależności od rodzaju ochrony (średni plon z poletka doświadczalnego w kg)

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach; odmiana Albion; 2011 r.​

Fungicyd Scorpion - wykres

Scorpion® 325 SC – wyraźny efekt plonotwórczy

Skuteczność zwalczania białej plamistości liści i mączniaka prawdziwego truskawki

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach; odmiana Honeoye; 2010 r.​

Fungicyd Scorpion - wykres

Antraknoza truskawki i biała plamistość liści truskawki są bardzo groźnymi chorobami i mogą powodować bardzo wysokie straty w plonie. Scorpion® 325 SC jest nowym, skutecznym rozwiązaniem przeciwko tym chorobom.

Colletotrichum acutatum – antraknoza,
Mycosphaerella fragariae – biała plamistość liści truskawki,
Podosphaera macularis – mączniak prawdziwy truskawki

Scorpion® 325 SC jest bardzo skuteczny przeciwko białej plamistości liści. Jednocześnie w tym doświadczeniu zaobserwowano, że Scorpion® 325 SC ogranicza występowanie mączniaka prawdziwego.

Program ochrony