You are here

Sprawdź monitoring omacnicy w Twoim regionie.

STOP omacnicyJuż od 2009 roku Syngenta prowadzi monitoring wylotu omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy. W tym sezonie monitoring prowadzony jest od połowy czerwca do połowy lipca br. pod nazwą „STOP omacnicy”. Dwa razy w tygodniu będziemy aktualizować dane dotyczące monitoringu szkodnika oraz zamieszczać je poniżej.

Gdzie występuje omacnica prosowianka?

Omacnica prosowianka występuje już w całej Polsce. Na południu Polski uszkadza 50-80% roślin, a lokalnie nawet 100% roślin. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40% roślin, a w Polsce północnej 15-20% roślin. Zasięg występowania omacnicy w Polsce z roku na rok powiększa się.

Jak rozpoznać szkodnika?

Stop omacnicy - motyle

Motyle - osobniki dorosłe

STOP omacnicy - jaja

Złoże jaj na liściu 

STOP omacnicy - gąsienice

Gąsienice żerujące w łodygach

STOP omacnicy - otwór

Otwór wydrążony w kolbie

Biologia i zwalczanie omacnicy prosowianki

Motyle omacnicy wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice). Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.
Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym. Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

Jak zwalczać omacnicę prosowiankę?

Insektycyd Karate Zeon - Zeon zawodowiec
W zwalczaniu omacnicy prosowianki zalecamy preparat Karate Zeon. Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59), dawka: 0,2 l/ha.

Jest to insektycyd spełniający oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Dzięki opatentowanej przez Syngenta formule mikrokapsuł zapewnia wyjątkową skuteczność:

  • szybko i skutecznie zwalcza omacnicę prosowiankę oraz wiele innych szkodników w uprawie kukurydzy,
  • mikrokapsuły o technologii „Zeon” sprawiają, że substancja czynna jest bardzo stabilna w opakowaniu, a po naniesieniu cieczy użytkowej na roślinę, uwalniana jest w ciągu kilku sekund,
  • stałą i wysoką skuteczność działania preparatu na roślinie zapewnia stabilizator UV, który chroni substancję czynną przed fotorozpadem,
  • ma krótki okres prewencji dla pszczół (1 godzina), co zapewnia, że jest to produkt najmniej szkodliwy dla środowiska spośród dostępnych na rynku.