You are here

II Konferencja Kalafiorowo-Brokułowa Syngenty

Aktualności Produkty
20.02.2015

Z inicjatywy firmy Syngenta 10 lutego w Tomaszowie Lubelskim miała miejsce już II Konferencja Kalafiorowo-Brokułowa.

Była okazją do zapoznania się z aktualnymi trendami w produkcji tych gatunków, która pomimo zawirowań rynkowych dynamicznie się rozwija na terenie Zamojszczyzny.

Spotkanie w Tomaszowie Lubelskim cieszyło się dużym zainteresowaniem producentów. Rozpoczął je Rafał Żmuda, przedstawiciel firmy Syngenta na Polskę wschodnią.

O tym, jak kształtowała się w naszym kraju produkcja podstawowych gatunków warzyw dla przetwórstwa w ostatnim sezonie, mówił Jacek Malinowski z Syngenty. Rok 2014 zaowocował 32% większym skupem kalafiorów (64 500 ton – dane z 28 zakładów przetwórczych), względem poprzedniego sezonu, kiedy to zakłady przerobiły 49 500 ton ich różyczek. Dane te wskazują na wzrost produkcji i skupu względem 2013 roku, choć powierzchnia uprawy kalafiorów nieznacznie się zmniejszyła, co może świadczyć o tym, że producenci uprawiają coraz bardziej wydajne odmiany i uzyskują wysokie plony. Brokułów w 2014 roku zakłady zakupiły 53 200 ton, czyli nieznacznie więcej niż w 2013 roku (49 000 t). W przypadku tego warzywa, w przeciwieństwie do kalafiorów, nie ma wahań produkcji w poszczególnych latach, ale widoczny jest stały wzrost produkcji i skupu dla przetwórstwa.

Zenon Małek i Rafał Żmuda odnieśli się do problemu, który dotyczy wielu regionów skoncentrowanej uprawy warzyw kapustnych, a związany jest z nasileniem się kiły kapusty. Rozwiązaniem tych trudności może być uprawa odmian odpornych na ten patogen, ale sposób ten nie daje pełnej ochrony – patogeny mogą bowiem przełamywać odporność roślin. Nową odmianą brokułu odporną na kiłę kapusty jest Monclano F1 polecana do uprawy po połowie września, a kolejne nowe odmiany to Monrello F1 i Batory F1. Z kolei ofertę kalafiorów uzupełni wczesna odmiana Bering F1.

Jacek Malinowski informował również o promocjach, jakie firma Syngenta przygotowała dla swoich klientów kupujących nasiona warzyw. „Promocja dla najszybszych” umożliwia otrzymanie nagrody w postaci smartfonu (przy zakupach nasion za 10 tys. zł) lub tabletu (przy zakupach nasion za łączną kwotę 20 tys. zł). W ramach projektu Onion Leader kupując nasiona cebuli można również uzyskać atrakcyjne nagrody. Dla producentów kalafiorów przewidziana jest z kolei promocja „2 na 2”, w której przy zakupie nasion odmian David F1, Cabral F1 lub Gohan F1 na 2 ha uprawy można otrzymać 2 l preparatu Scorpion 325 SC. Kilka programów promocyjnych przygotowano również dla producentów pomidorów przemysłowych – kupujący nasiona wybranych odmian (Asterix F1, Chibli F1, Bobcat F1, Fortix F1, Ifox F1 i Ulisse F1) na co najmniej 5 ha mogą otrzymać środek Scorpion 325 SC do ochrony pomidorów. Promocje te nie łączą się ze sobą. Do klientów Syngenty skierowany jest także program AgriClub, w ramach którego premiowane są punktami wszystkie zakupy środków ochrony i nasion tej firmy (1 zł brutto = 1 punkt). Zebrane punkty można wymieniać na atrakcyjne nagrody.

Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Warzyw Krasoń informował o zwiększeniu powierzchni obiektów, w których produkowane są rozsady warzyw. Służy do tego celu m.in. nowa szklarnia o powierzchni 3 ha, wybudowana w pobliżu Złotowa, obok której przygotowano 7500 m2 hartownika.
 
Władysław Tokarczyk przypomniał o asortymencie środków ochrony roślin z oferty firmy Syngenta, jakie mogą zostać wykorzystane do ochrony kalafiorów i brokułów. Wśród tych dobrze znanych są Ridomil Gold MZ 67,8 WG Pepite, Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Switch 62,5 WG, Altima 500 SC i Scorpion 325 SC. Na szczególną uwagę w gronie tych preparatów zasługuje Scorpion 325 SC – dwuskładnikowy preparat zawierający difenokonazol oraz azoksystrobinę. Preparat wykazuje działanie zapobiegawcze, ale działa też interwencyjnie, czyli może zahamować infekcje, gdy już do nich doszło. Jest to bardzo cenny preparat do ochrony kalafiorów i brokułów, w ich uprawie zwalcza systemicznego i prawdziwego mączniaka, czerń krzyżowych, zgniliznę twardzikową, plamistość pierścieniową liści i bielika krzyżowych.

Na zakończenie spotkania odbył się konkurs, w którym oceniano wiersze ułożone przez uczestników. Spośród 150 zgłoszeń jury wytypowało 3 najoryginalniejsze wiersze o odmianach kalafiorów firmy Syngenta – Gohan F1, Cabral F1 i David F1 i nagrodziło ich autorów. Wśród zwycięzców znaleźli się Jerzy Janicki z Huniatyczki, Alicja Pryciuk z Dutrowa, Dariusz Kołpak z Knówki. By zdobyć główna nagrodę w postaci samojezdnej kosiarki, laureaci musieli się jeszcze rozwiązać quiz – odpowiedzieć na pytania przygotowane przez organizatorów. Najlepiej w tej rywalizacji wypadli Andrzej i Alicja Pryciuk, zdobywając tym samym główną nagrodę.