Dziennikarze prasy rolniczej z wizytą w Szwajcarii

Aktualności

Na zaproszenie firmy Syngenta grupa dziennikarzy tytułów prasowych i serwisów internetowych związanych z branżą rolną odwiedziła w dniach 7-10 lipca Szwajcarię.

Przedstawiciele mediów zwiedzili centrum badawczo-rozwojowe w Stein oraz uczestniczyli w spotkaniach z menedżerami firmy Syngenta w centrali spółki w Bazylei.


Centrum badawczo-rozwojowe w Stein

O roli centrum badawczo-rozwojowego w Stein opowiadał dr Alain Gaume, szef badań nad zaprawami. Stein to jedna z trzech najważniejszych placówek R&D firmy Syngenta na świecie. Oprócz opracowania nowych molekuł służących później do tworzenia środków ochrony roślin, w Stein monitorowane są pod kątem naukowym produkty firmy już dostępne na rynku. W szwajcarskim centrum badawczo-rozwojowym pracuje 400 osób, a wartość nakładów na infrastrukturę w placówce od 1999 roku przekroczyła 169 mln dolarów.

Dr Gaume przybliżył dziennikarzom proces powstawania środków ochrony roślin na przykładzie preparatu AMISTAR. Jego opracowanie zajęło siedem lat, a ostateczne wybranie substancji czynnej poprzedziły testy 1400 innych związków. Dr Alain Gaume podkreślał, że ogromną część kosztów stworzenia środka – od momentu rozpoczęcia badań aż do wprowadzenia preparatu na rynek – pochłaniają badania biologiczne i toksykologiczne, czyli sprawdzanie tego, jak produkt wpływa na środowisko.

Po zakończeniu prezentacji dziennikarze zwiedzili laboratoria, w których prowadzone są badania biologiczne. Placówka w Stein analizuje aż 24 tysiące substancji rocznie i hoduje 10 milionów testowych roślin w szklarniach zajmujących powierzchnię 4200 m kwadratowych.


Seedcare Institute – instytut badań nad zaprawami nasiennymi

Podczas wizyty w Stein dziennikarze odwiedzili także Seedcare Institute, czyli instytut badań nad zaprawami nasiennymi firmy Syngenta. Seedcare Institute ogrywa ważną rolę na każdym etapie rozwoju zapraw nasiennych. Pracownicy centrum badawczego testują formulacje na rzeczywistych urządzeniach do zaprawiania, tworzą specjalnie dopasowane mieszanki, oceniają jakość zaprawiania, analizują współdziałanie zapraw i nasion, a także badają wpływ zapraw wykraczający poza ochronę przed szkodnikami i chorobami.

Przewodnikiem po placówce był Benoit Hussherr, który oprowadził dziennikarzy po laboratoriach i zademonstrował techniki zaprawiania nasion. Z kolei dr Willi Fischer na przykładzie ekspozycji w postaci rizotronów zaprezentował, jak zaprawy nasienne wpływają na system korzeniowy roślin.


Vibrance Gold – moc zakorzenienia

Podczas wizyty w centrum badawczym w Stein firma Syngenta zaprezentowała nowość w segmencie zapraw. VIBRANCE GOLD to środek grzybobójczy zawierający substancję czynną nowej generacji, zsyntetyzowaną specjalnie do zapraw.

Szczegółowe informacje o VIBRANCE GOLD przekazał Łukasz Wawrzyniak z działu sprzedaży firmy Syngenta. Podczas prezentacji mówił o wyjątkowych cechach preparatu, który zapewnia szerokie spektrum zwalczanych chorób we wszystkich gatunkach zbóż, zwiększoną odporność roślin na warunki stresowe, a także zdrowy system korzeniowy rośliny gwarantujący efektywne pobieranie składników pokarmowych. VIBRANCE GOLD oparty jest na substancji czynnej nowej generacji SEDAXAN, należącej do rodziny inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI – Succiant Dehydrogenase Inhibitor).

Więcej informacji o VIBRANCE GOLD przekazał Piotr Szalacha, menedżer ds. kluczowych klientów w regionie EAME (Europa, Afryka i Bliski Wschód), podczas wizyty dziennikarzy w siedzibie firmy Syngenta w Bazylei. Piotr Szalacha podkreślał, że badania firmy Syngenta nad zaprawami nie kończą się wraz z opracowaniem substancji. Wskazywał, jak ważną rolę odgrywa Seedcare Institute, który powstał także po to, by rolnicy mieli dostęp do wiedzy o tym, jak prawidłowo i skutecznie nanosić zaprawę na nasiona.

Prezentację o VIBRANCE GOLD uzupełnił Georg Goeres, szef zapraw nasiennych w regionie EAME. Odpowiadał on również na pytania dziennikarzy, które w dużej mierze dotyczyły środowiska regulacyjnego w Europie, niedawnych decyzji Komisji Europejskiej i trudności, jakie napotykają rolnicy w związku z wycofaniem niektórych środków ochrony z rynku.

Dyrektor regionalny Syngenta o The Good Growth Plan

Wyjazd dziennikarzy do Stein zakończył się z spotkaniem z dyrektorem regionalnym Syngenta odpowiedzialnym za region EAME. Andrew Guthrie mówił o wyzwaniach stojących przed współczesnym rolnictwem, o problemie wyżywienia rosnącej populacji świata i kurczących się zasobach wody, gleby i energii. Dyrektor regionu EAME zaprezentował również założenia programu The Good Growth Plan i sześć zobowiązań firmy Syngenta związanych z podniesieniem efektywności produkcji rolnej, ochroną środowiska i dbałością o bezpieczeństwo osób pracujących w rolnictwie. Spotkanie zakończyła sesja pytań, na które odpowiadali menedżerowie firmy.